İzlemekten daha fazlası: Espor izleme motivasyonunun dürtüsel satın almaya etkisi üzerinde akış deneyiminin aracı rolü
More than watching: The mediating role of flow experience on the effect of esports spectator motivation on impulsive purchasing
  1. Tez No: 946184
  2. Yazar: İBRAHİM GÜMÜŞBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Espor izleme motivasyonunun dürtüsel satın alma eğilimine etkisinde optimal akış deneyiminin aracı rolünün incelendiği bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapısal eşitlik modeli (YEM) ile tasarlanmıştır. Çalışma espor izleme motivasyonu ve optimal akış deneyimi ölçüm araçlarının Türk kültürüne adaptasyonu ve araştırma hipotezlerinin test edilmesi şeklinde iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında kolayda örneklem yöntemi ile seçilmiş 18 yaş ve üzerinde 317 espor izleyicisinden veri toplanmıştır. İkinci aşamasına ise yine kolayda örneklem yöntemi ile belirlenen 18 yaş ve üzerinde 613 gönüllü espor izleyicisi katılmıştır. Veriler, Google Forms aracılığıyla çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak toplanmış ve Jamovi istatistik yazılımı ile analiz edilmiştir. Ölçme araçlarının uyarlanması sürecinde öncelikle çeviri işlemi gerçekleştirilmiş, ardından ölçeklerin yapısal geçerliliğini değerlendirmek amacıyla doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. DFA'da, 7'li Likert tipi ordinal veri yapısı nedeniyle Çapraz Ağırlıklı En Küçük Kareler (DWLS) tahmin yöntemi kullanılmıştır. Model uyum indeksleri olarak RMSEA, CFI, TLI, SRMR ve χ²/sd değerleri incelenmiştir. Ölçeklerin güvenilirliği ise Cronbach's Alpha ve McDonald's Omega katsayıları ile değerlendirilmiştir. Yapısal eşitlik modellemesi ve bootstrap analizi sonucunda, espor izleme motivasyonunun dürtüsel satın alma eğilimi üzerindeki etkisinde optimal akış deneyiminin kısmi aracı rol oynadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, demografik ve davranışsal faktörlerin espor izleme motivasyonu, akış deneyimi ve dürtüsel satın alma ile anlamlı ancak kısmi ilişkiler gösterdiği bulunmuştur. Bu araştırma, espor izleyicilerinin tüketim davranışlarında akış deneyiminin önemli bir psikolojik mekanizma olduğunu ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktadır. Bulgular, pazarlama stratejileri ve tüketici davranışı modelleri açısından teorik ve pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the mediating role of optimal flow experience in the effect of esports viewing motivation on impulsive buying tendency, was designed using the structural equation modeling (SEM) method within the relational screening model, one of the quantitative research methods. The research was carried out in two stages: the adaptation of measurement tools for esports viewing motivation and optimal flow experience into Turkish culture, and the testing of research hypotheses. In the first stage of the study, data were collected from 317 esports viewers aged 18 and over, selected through convenience sampling. In the second stage, 613 voluntary esports viewers aged 18 and over, also selected by convenience sampling, participated. Data were collected via an online survey using Google Forms and analyzed using the Jamovi statistical software. During the adaptation of the measurement tools, the translation process was first conducted, followed by confirmatory factor analysis (CFA) to assess the structural validity of the scales. Due to the 7-point Likert-type ordinal data structure, the Diagonally Weighted Least Squares (DWLS) estimation method was used in the CFA. Model fit indices such as RMSEA, CFI, TLI, SRMR, and χ²/df were examined. The reliability of the scales was evaluated using Cronbach's Alpha and McDonald's Omega coefficients. As a result of the structural equation modeling and bootstrap analysis, it was determined that optimal flow experience partially mediates the effect of esports viewing motivation on impulsive buying tendency. Additionally, demographic and behavioral factors were found to have significant but partial relationships with esports viewing motivation, flow experience, and impulsive buying. This research contributes to the literature by revealing that the flow experience is an important psychological mechanism in the consumption behavior of esports viewers. The findings offer both theoretical and practical implications for marketing strategies and consumer behavior models.