Yapılarda burkulmayı engelleyen çelik çaprazların ve çerçeve elemanların tasarımı
Design of buckling-restrained steel braces and frame members in structures
- Tez No: 946438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM BURÇ CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, Burkulması Engellenmiş Çelik Çapraz (BEÇÇ) sistemlerinin yanal yükler altındaki yapısal davranışı incelenmiş ve güçlendirme amacıyla kullanıldığında sağladığı performans artışları değerlendirilmiştir. Geleneksel çelik çaprazlar, çevrimsel yükler altında burkulmaya eğilimli olduklarından, süneklikleri ve enerji sönümleme kapasiteleri sınırlı kalmaktadır. BEÇÇ sistemleri ise burkulmayı engelleyen mekanizma (BEM) sayesinde hem çekme hem de basınç yükleri altında kararlı bir davranış sergileyerek bu olumsuzlukları ortadan kaldırmaktadır. Çalışmada, BEÇÇ elemanını oluşturan temel bileşenler olan çekirdek eleman (ÇE), BEM ve bağımsız ara yüzey detaylı şekilde ele alınmış ve geleneksel sistemlerle karşılaştırmalı analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizler, AISC 360-10 Standardı esas alınarak, çelik yapı tasarımında geçerli güncel kriterler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Deneysel ve analitik değerlendirmeler, BEÇÇ ile güçlendirilmiş betonarme çerçevelerin düşey yükler altındaki taşıma kapasitelerinde anlamlı artışlar sağladığını göstermektedir. Elde edilen bulgulara göre, kesme kuvvetinde %50'ye, moment kapasitesinde ise %35'e varan iyileşmeler kaydedilmiştir. Sonuç olarak, BEÇÇ sistemleri yalnızca burkulmayı önlemekle kalmayıp, çevrimsel yükler altında yapıların sünekliğini ve enerji yutma kapasitesini artırmakta, böylece yapının güvenliğini önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu özellikleriyle BEÇÇ'ler hem yeni hem de mevcut yapıların sismik güçlendirilmesinde güvenilir bir çözüm olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the structural behavior of Buckling-Restrained Braces (BRBs) under lateral loads has been investigated, and the performance improvements they provide when used for seismic retrofitting have been evaluated. Conventional steel braces tend to buckle under cyclic loading, which limits their ductility and energy dissipation capacity. In contrast, BRB systems eliminate these deficiencies by exhibiting stable behavior under both tensile and compressive forces, thanks to the Buckling-Restraining Mechanism (BRM). The study presents a detailed examination of the primary components of a BRB element—namely, the core element (CE), the BRM, and the unbonded interface and includes comparative analyses with conventional bracing systems. These analyses were conducted in accordance with the AISC 360-10 Standard, based on current criteria applicable in steel structure design. Experimental and analytical evaluations indicate that reinforced concrete frames retrofitted with BRBs demonstrate significant improvements in their load-bearing capacities under vertical loads. The findings show enhancements of up to 50% in shear strength and up to 35% in moment capacity. In conclusion, BRB systems not only prevent buckling but also enhance the ductility and energy dissipation capacity of structures under cyclic loading, thereby significantly improving structural safety. With these characteristics, BRBs are recommended as a reliable solution for the seismic strengthening of both new and existing structures.