Su altı betonlarının deniz suyu ve tatlı su ortamındaki dayanım gelişiminin incelenmesi
Research on the strengh development underwater concrete i̇n sea and fresh water enviroment
- Tez No: 946684
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER USTABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, su altı betonlarının farklı su ortamlarında döküldükten sonra maruz kaldıkları koşullara göre gösterdiği basınç dayanım gelişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle kıyı koruma yapılarında kullanılan su altı betonların, deniz suyu ve tatlı su ortamlarında dayanım gelişimi farklılıkları gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalarda, tremi borusu yöntemiyle dökülen betonlar dört farklı ortamda kürlendirilmiştir: deniz suyu, tatlı su (dere), açık hava (kara) ve laboratuvar kür havuzu. Her ortam için üretilen betonlardan 7 ve 28 günlük olduklarında karot numuneleri alınarak basınç dayanımı ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, deniz ve tatlı su ortamlarında bekletilen numunelerin, açık havada bekletilen numunelere göre daha yüksek basınç dayanımı değerlerine ulaştığını ortaya koymuştur. Ayrıca laboratuvar ortamında kürlenen numunelerle saha betonları arasında TS EN 13791 standardında belirtilen oranda (%15) dayanım farkı gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, deniz ve dere ortamlarında dökülen betonların dayanım gelişiminin yüksek performans sergilediğini ve yapısal olarak herhangi bir sorun oluşturmadığını göstermektedir. Bu çalışma, su altı yapılarında malzeme seçimi ve döküm yöntemlerinin önemine dikkat çekmekte ve mühendislik uygulamalarına gerçek anlamda yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the compressive strength development of underwater concretes under different water environments. In particular, it investigates whether the performance of concretes used in coastal protection structures varies between seawater and freshwater conditions. In the experimental study, concretes poured using the tremie pipe method were tested under four different curing conditions: seawater, freshwater (stream), open air (land), and laboratory curing pool. Core samples were taken from each environment on the 7th and 28th days, and compressive strength tests were conducted. The results revealed that the samples cured in seawater and freshwater environments reached higher compressive strength values compared to those kept in open-air conditions. Furthermore, a compressive strength difference of approximately 15% was observed between field samples and those cured in the laboratory, in line with the TS EN 13791 standard. These findings indicate that underwater concretes cast in sea and stream conditions exhibit strong performance and do not pose structural concerns. This study emphasizes the significance of material selection and casting methods in underwater structures and contributes to engineering practices.