2011-2021 yılları arasında doğan bebeklerin antropometrik ölçüm değerleri ve buna etki eden faktörler: Batman ili örneği
Anthropometric measurement values of infants born between 2011 and 2021 and the factors affecting them: The case of Batman province
  1. Tez No: 946865
  2. Yazar: SEBİLE MERVE ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Yenidoğan bebeklerin doğumdaki vücut boyutları (ağırlık, boy uzunluğu, baş çevresi vb.) doğum öncesi büyümenin değerlendirilmesinde önemli klinik göstergelerdendir. Bu ölçümler yalnızca bireysel sağlık değerlendirmesi amacıyla değil, aynı zamanda toplum sağlığını izlemek ve farklı popülasyonlar arasında karşılaştırmalar yapmak için de kullanılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü her ne kadar evrensel büyüme standartları önermekteyse de ideal olan her toplumun kendi genetik ve çevresel özelliklerini yansıtan yerel referans değerleri kullanmasıdır. Bu çalışmada, 1 Ocak 2011 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında Batman ilinde doğan yenidoğanların ağırlık, boy uzunluğu ve baş çevresi ölçümleri değerlendirilmiştir. Ölçümlere ilişkin persentil (3., 5., 10., 25., 50., 75., 90., 95. ve 97.) değerleri hesaplanarak doğum haftasına göre gelişim eğrileri oluşturulmuştur. Ayrıca sosyo-ekonomik durum, annenin yaşı, kilosu ve sigara kullanımı gibi faktörlerin ölçümler üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The anthropometric measurements of newborns at birth (such as weight, length, and head circumference) are important clinical indicators widely used to assess intrauterine growth. These measurements are not only utilized for individual health evaluations but also serve as valuable tools for monitoring public health and comparing populations. Although the World Health Organization recommends a universal growth standard for developing countries, it is ideal for each society to use national or local reference values that reflect their unique genetic and environmental characteristics. In this study, anthropometric measurements of newborns born in Batman province between January 1, 2011, and December 31, 2021, were evaluated. Percentile values (3rd, 5th, 10th, 25th, 50th, 75th, 90th, 95th, and 97th) were calculated for weight, length, and head circumference by gestational week, and corresponding growth curves were generated. Additionally, the influence of factors such as socioeconomic status, maternal age, pre-pregnancy weight, and smoking during pregnancy on these measurements was investigated.