Parkinson hastalığında okülomotor testlerin videonistagmografi ile değerlendirilmesi ve tanısal ve klinik rolü
Evaluation of oculomotor tests with videonystagmography in Parkinson's disease and its diagnostic and clinical role
  1. Tez No: 946947
  2. Yazar: NEDRİYE FATIMA ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI, DOÇ. DR. HİLAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Parkinson hastalığı yaygın görülen bir nörolojik hastalıktır. Motor ve motor olmayan semptomlarla kendini gösteren ilerleyici, dejeneratif bir hastalıktır. Parkinson hastalığında vestibüler, görsel ve okülomotor sistemlerde çeşitli bozukluklar tespit edilmiştir. Parkinson hastalığındaki bu okülomotor bozukluklar giderek daha fazla ilgi görmektedir. Videonistagmografi (VNG) göz hareketlerini değerlendirmek için kullanılan uygulaması kolay ve güvenilir bir cihazdır. Bu çalışmanın amacı; Parkinson hastalarında VNG ile göz hareketlerini inceleyerek okülomotor test sonuçlarının Parkinson hastalığı ile ilişkili olup olmadığını anlamak ve bu testlerin Parkinson hastalığındaki yerini ortaya koymaktır. Çalışmaya 18-90 yaş arasında 30 sağlıklı gönüllü (15 erkek, 15 kadın) ve 30 Parkinson hastası (16 erkek, 14 kadın) dahil edildi. Kontrol ve Parkinson gruplarına Uzman Nöroloji doktoru tarafından nöroloji muayenesi ve Berg Denge Ölçeği yapıldı. Ardından VNG cihazı ile spontan nistagmus, gaze-evoked nistagmus, random sakkad, smooth pursuit ve optokinetik nistagmus testleri yapıldı. Kontrol ve Parkinson gruplarında hiçbir bireyde spontan nistagmus ve gaze-evoked nistagmus gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a common neurological disease. It is a progressive, degenerative disease that manifests itself with motor and non-motor symptoms. Various disorders have been identified in the vestibular, visual and oculomotor systems in Parkinson's disease. These oculomotor disorders in Parkinson's disease are increasingly gaining attention. Videonystagmography (VNG) is an easy-to-apply and reliable device used to evaluate eye movements. The aim of this study was to examine eye movements in Parkinson's patients with VNG to understand whether oculomotor test results are related to Parkinson's disease and to reveal the place of these tests in Parkinson's disease. 30 healthy volunteers (15 male, 15 female) and 30 Parkinson's patients (16 male, 14 female) between the ages of 18-90 were included in the study. Neurological examination and Berg Balance Scale were performed by a Neurologist in the control and Parkinson's groups. Then, spontaneous nystagmus, gaze-evoked nystagmus, random sakkade, smooth pursuit and optokinetic nystagmus tests were performed with the VNG device. Spontaneous nystagmus and gaze-evoked nystagmus were not observed in any individual in the control and Parkinson groups.