Makine öğrenimi ile e-ticarette öneri motoru ve dijital pazarlama otomasyonu
Recommendation engine and digital marketing automation in e-commerce with machine learning
- Tez No: 948138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Ebubekir YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Elektronik ticaret (e-ticaret), artan rekabet ve giderek daha fazla talepkar tüketicilerle karakterize edilen modern ekonominin rağbet edilen bir modeli olmuştur. Bu bağlamda, elektronik ticaretin performansını ve etkinliğini artırmak için çeşitli yöntemler araştırılmaktadır. Binlerce seçenek arasında doğru ürünü, doğru müşteriye önermek, alışveriş için harcanan zamanı kısaltarak firmaların satış oranlarını artırmaktadır. Bu amaçla öneri sistemleri elektronik ticarette son yılarda üzerinde çalışılan önemli bir konu olmuştur. Bu tezde, e-ticarette öneri sistemlerinin ve otomatik dijital pazarlamanın son durumunu incelenmiştir. E-ticaret sektöründe müşteri katılımını ve iş sonuçlarını iyileştirmek için farklı öneri sistemleri türlerini, otomatik dijital pazarlama tekniklerini ve bunların entegrasyonu araştırılmıştır. Ek olarak, kullanıcı profillerine çıkarım verileri ekleyerek önerileri iyileştirmek için ilişki kurallarını ve işbirlikçi filtrelemeyi birleştiren bir yaklaşım önerilmiş ve başarımları ölçeklendirilmiştir. Matematiksel metrikler RMSE ve MAE'ye göre, işbirlikçi filtreleme tek başına kullanılan hibrit yöntemini küçük bir farkla geride bıraktığı gözlenmiştir. Ancak hibrit sistemin test sırasında daha fazla öneri kapsamına ve daha fazla öneri çeşitliliğine sahip olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
Electronic commerce (e-commerce) has become a pillar of the modern economy, characterized by increased competition and increasingly demanding consumers. In this context, digital marketing and recommendation systems are emerging as strategic tools to differentiate, optimize the customer experience, and improve business performance. This thesis examines the state of the art of recommendation systems and automated digital marketing in e-commerce. It explores different types of recommender systems, automated digital marketing techniques and their integration to improve customer engagement and business outcomes in the e-commerce industry. In addition, an approach combining association rules and collaborative filtering to improve recommendations by adding inference data to user profiles is proposed and their performance is scaled. According to the mathematical metrics RMSE and MAE, collaborative filtering outperforms the hybrid method used alone by a small margin. However, the hybrid system was observed to have more recommendation coverage and more recommendation diversity during the test.