Ortaçağ Edebiyatı'nda kadın algısı: Decameron ve Binbir gece Masalları'nın toplumsal cinsiyet perspektifinde karşılaştırılması
The perception of women in medieval literature: A comparison of the Decameron and One Thousand and One Nights from a gender perspective
- Tez No: 949555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ ARKILIÇ SONGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ortaçağ Edebiyatı denildiğinde akla ilk olarak dönemin en büyük eserlerinden Decameron ve Binbir Gece Masalları gelmektedir. Decameron, İtalyan yazar Giovanni Boccaccio tarafından kaleme alınmıştır. Veba salgını sırasında bir grup insanın anlattığı yüz hikâyeden oluşan bu eser, dönemin toplumsal yapıları hakkında önemli bilgiler sunar ve özellikle kadınların toplumsal statüsüne odaklanır. Ortaçağ dünyasının en önemli edebî miraslarından bir diğeri ise Binbir Gece Masalları'dır. Çeşitli coğrafyalardan derlenen bu hikâyeler, Şehrazad adlı kahramanın etrafında dönen çerçeve anlatısıyla, o dönemde yaşamış olan kadınların toplumsal rollerine dair eleştirel bakış açıları sunar. Araştırmaya göre, kadınlar her iki toplumda da aşağıda görülmüş ve bu gerçeklik, edebî eserlere de açıkça yansıtılmıştır. Çalışmanın amacı: Dönemin toplumsal kadın algısını, Decameron ve Binbir Gece Masalları gibi iki önemli edebî eser üzerinden incelemektir.
Özet (Çeviri)
When Medieval Literature is mentioned, the first works that come to mind are Decameron and One Thousand and One Nights, two of the era's greatest masterpieces. Decameron was written by the Italian author Giovanni Boccaccio. Comprising one hundred stories told by a group of people during the Black Plague, this work provides significant insights into the social structures of the time, focusing particularly on the social status of women. Another monumental literary legacy of the medieval world is One Thousand and One Nights. These stories, compiled from various regions, revolve around the figure of Scheherazade in a frame narrative, offering critical perspectives on the social roles of women during that period. According to the research, women were regarded as inferior in both societies, and this reality is clearly reflected in literary works. The aim of this study is to examine the social perception of women in the period through two significant literary texts: Decameron and The Thousand and One Nights.