The Russian economic transformation in the early 1990's and some assessments in the west
1990'ların başındaki Rus ekonomik değişimi ve değerlendirmeler
- Tez No: 95002
- Danışmanlar: PROF. DR. NORMAN STONE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Rusya'nın ekonomik gelişiminin birçok açıdan büyüleyici bir öyküsü vardır. 1991 yılı sonlarında Sovyetler Birliği dağıldığı zamanlarda, Batı dünyasında yeni bir soru sorulmaya başlandı, bu soru kominizm sonrası Rusya'nın politik ve ekonomik açılardan nasıl uluslararası bir devlet haline getirileceğiydi. Ekonomi değişimi ve ekonominin yenilenmesi açılarından bakıldığında, birçok ekonomist ve entellektüel'in merkez dayanaklı sosyalist ekonomilerin ne şekilde kapitalist pazar ekonomilerine dönüştürleceği konusunda tezler ürettikleri görülür. Rusya'nın ekonomik değişiminin ilk yıllarında özverili çalışmalarıyla gündemde olan birçok Rus ve yabancı ekonomist, Rusya'nın önerilen reform paketlerini kabul etmesi halinde ekonomik büyümenin gerçekleşeceği konusunda uzlaşmışlardı. Rusya önerilen ekonomik paketleri kabul ettiği halde ekonomik gelişme başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bu master tezi, 1992- 1995 yıllan arasında Rusyadaki ekonomik gelişmeleri anlatmak ve Batı ülkeleri tarafından nasıl değerlendiridiğini veya algılandığını açıklamak üzere hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Russian economic transformation is a fascinating story on many grounds. When the Soviet Union disintegrated at the end 1991, the new question pervaded the West was how to integrate the post-communist Russia into the international community, politically and economically. As to the economic transformation and integration, the economists and other intellectuals produced an enormous literature on how to convert centrally planned socialist economies into capitalist market economies. Many Russian and foreigners, who have dedicated large energies to the economic transformation of Russia in its first years, argued that Russia would end up in economic growth if it followed the proposed reform packages. Although Russia realized many proposed reform packages, it ended up in economic failure. This master thesis strives to explain the Russian economic transformation between 1992-1995 and its assessment or perception in the West.