2001 – 2025 yılları arasında terörizm ve emperyalizm ilişkisi: Suriye örneği
The relationship between terrorism and imperialism between 2001 and 2025: The case of Syria
- Tez No: 950797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2001-2025 yılları arasında terörizmin tarihsel gelişimini, emperyalist politikalarla olan ilişkisini ve bu çerçevede Orta Doğu'da terörün nasıl evrildiğini incelemekti. Özellikle Suriye'nin siyasi, toplumsal ve kültürel yapısı ele alınarak, ülkede meydana gelen terörist hareketlerin kökenleri ve emperyalist güçlerin bu süreçteki etkileri değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, emperyalist devletlerin 21. yüzyılda Orta Doğu politikalarının bölgedeki terör olaylarını nasıl şekillendirdiği ve Suriye özelinde nasıl bir dönüşüm yaşandığı analiz edilmiştir. Araştırmada nitel bir yaklaşımla betimsel ve tarihsel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Konuyla ilgili akademik tezler, makaleler, raporlar ve uluslararası kuruluşların yayımladığı veriler incelenerek 2001-2025 yılları arasındaki gelişmeler detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Tarihsel bağlamda Suriye'nin yapısına odaklanarak, bu dönemde terörün bölgesel ve küresel dinamiklerle nasıl etkileşime girdiği tartışılmıştır. Sonuç olarak, 2001-2025 yılları arasında emperyalist politikaların Orta Doğu'daki güvenlik dengeleri üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu ve bölgedeki terörün evriminde belirleyici bir rol oynadığı görülmektedir. Suriye örneği üzerinden yapılan analizler, dış müdahalelerin ve bölgesel politikaların ülkedeki istikrarsızlığı artırdığını ve terör gruplarının güç kazanmasına zemin hazırladığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, bölgedeki terörün yalnızca yerel dinamiklerle açıklanamayacağı, küresel güç dengelerinin ve emperyalist stratejilerin de göz önünde bulundurulması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the historical development of terrorism between 2001 and 2025, its relationship with imperialist policies, and the evolution of terrorism in the Middle East within this framework. In particular, Syria's political, social, and cultural structure was analyzed to assess the roots of terrorist movements in the country and the influence of imperialist powers on this process. In this context, the study explored how the imperialist states' Middle East policies in the 21st century shaped terrorist activities in the region and how Syria, in particular, underwent a transformation. In the research, descriptive and historical research techniques were used with a qualitative approach. Academic theses, articles, reports, and data published by international organizations were examined to provide a comprehensive analysis of developments between 2001 and 2025. By focusing on Syria's historical structure, the study discussed how terrorism interacted with both regional and global dynamics during this period. As a result, it was observed that imperialist policies had a direct impact on the security balance in the Middle East between 2001 and 2025 and played a decisive role in the evolution of terrorism in the region. The analysis of the Syrian case revealed that foreign interventions and regional policies contributed to instability within the country and facilitated the empowerment of terrorist groups. In this regard, the findings suggest that terrorism in the region cannot be explained solely by local dynamics; rather, global power struggles and imperialist strategies must also be taken into account.