Muhtemel deprem hazırlıkları içerisinde Pamukkale Üniversitesi kampüs altyapı sistemleri envanter ve analizine bağlı peyzaj tasarım önerisi
Landscape design proposal based on inventory and analysis of Pamukkale University campus infrastructure systems as part of potential earthquake preparedness measures
- Tez No: 951121
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Afetler, sadece fiziksel yıkımlara değil, aynı zamanda sosyal, ekonomik ve çevresel krizlere de yol açan çok boyutlu olaylardır. Bu kapsamda afetlere hazırlık, yalnızca müdahale süreçlerini değil, aynı zamanda afet öncesi risk analizleri, mekânsal planlama ve altyapı kurgularının yeniden değerlendirilmesini de içeren çok disiplinli bir süreci zorunlu kılmaktadır. Özellikle deprem gibi ani ve yıkıcı etkiler doğurabilen doğal afetler karşısında, toplumun güvenli bir şekilde toplanabileceği, organize olabileceği ve temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanların önceden belirlenmesi hayati önem taşımaktadır. Son yıllarda dünyada ve Türkiye'de yaşanan büyük depremler, bu ihtiyacın ne denli kritik olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Yakın zamanda 11 ilimizde gerçekleşen depremler neticesinde görülen ve tecrübe edilen izlenimler çerçevesinde yaraların sarıldığı, ilk yardımların ulaştırıldığı en önemli toplanma alanlarından birinin üniversite yerleşkeleri olduğu gerçeğidir. Bu gerçekten hareketle Pamukkale Üniversitesi Yerleşkesinin, Denizli ilinde gerçekleşecek olan olası bir depremde toplanma alanı olarak sunacağı olanaklar ve altyapı sistemlerinin araştırılması, eksikliklerinin tespit edilmesi ve bunların bir araya getirilip öneri yaklaşımların ortaya konması çalışmanın ana hedefidir. Çalışma kapsamında, Pamukkale Üniversitesi yerleşkesinin altyapı sistemleri envanteri ve Denizli ilinde yaşanabilecek muhtemel deprem sonrasında acil müdahale, barınma, toplanma, yeme-içme, ortak ihtiyaçlar, devam eden depremlerin (artçı deprem) etkilerine göre ortak hareket edebilme alanları, temizlik vb. gibi ihtiyaçların giderilebileceği bir toplanma alanı tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışma yalnızca Denizli ili ve Pamukkale Üniversitesi için değil ülkemizdeki diğer üniversite kampüsleri için de bir altlık görevi görebilecektir.
Özet (Çeviri)
Disasters are multidimensional events that cause not only physical destruction but also social, economic, and environmental crises. In this context, disaster preparedness requires a multidisciplinary process that includes not only response processes but also pre-disaster risk analyses, spatial planning, and infrastructure reassessments. Especially in the face of natural disasters such as earthquakes, which can have sudden and destructive effects, it is of vital importance to determine in advance the areas where the community can gather safely, organize, and meet their basic needs. The major earthquakes that have occurred in recent years around the world and in Turkey have once again highlighted the critical nature of this need. Based on the observations and experiences from the recent earthquakes that occurred in 11 provinces, it is evident that university campuses are among the most important gathering areas where wounds are tended to and first aid is provided. Based on this reality, the main objective of this study is to investigate the facilities and infrastructure systems that Pamukkale University Campus can offer as an assembly area in the event of a possible earthquake in Denizli Province, identify any deficiencies, and bring them together to propose solutions. Within the scope of the study, an inventory of the infrastructure systems of the Pamukkale University campus was conducted, and a gathering area design was developed to address needs such as emergency response, shelter, gathering, food and drink, common needs, areas for collective action in response to the effects of ongoing earthquakes (aftershocks), and cleaning, among others, in the event of a potential earthquake in Denizli province. This study will serve as a foundation not only for Denizli Province and Pamukkale University but also for other university campuses in our country.