İslamiyet öncesi Türk inanışlarındaki kutsal hayvanların seramik malzeme ile yorumlanması
Interpretation of sacred animals in pre-Islamic Turkish beliefs with ceramic materials
  1. Tez No: 951439
  2. Yazar: GİZEM ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DENİZ ONUR ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
Özet
İslamiyet öncesi olarak sınırlandırılan konu özellikle Hun İmparatorluğu, Göktürk Devleti ve Uygur Devleti'ni kapsamaktadır. Türklerin Anadolu'ya girmeden ve İslamiyet ile tanışmadan önceki inanç sistemleri bu tezin konusu kapsamındadır. İslamiyet öncesi Türk inanışlarında en sık geçen ve kutsal olarak atfetilen hayvanlar tezin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Göktengri inancına sahip olan Türkler, göklere yakın hayvanlara ayrı bir önem atfetmiştir. Bu hayvanlardan başlıcaları; akbaba, kartaldır. Tezin araştırmalarına sadece biyolojik hayvanlar dahil değildir; Türk destanlarında geçen efsanevi hayvanlar da oldukça önemli bir yere sahiptir. Orta Asya Türklerinde diğer önemli bir konu ise göçebe yaşam şeklidir. Türklerin yanlarında taşıdıkları çadırlardan, yiyeceklerini saklama şekillerine kadar hayatın elzem birçok alanında göçebe yaşam şeklinin önemini ve farklılığı görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject, which is limited as pre-Islamic, covers especially the Hun Empire, the Gokturk State and the Uighur State. The belief systems of the Turks before they entered Anatolia and met Islam are within the scope of this thesis. The most frequently mentioned and sacred animals in pre-Islamic Turkish beliefs constitute the most important part of the thesis. The Turks, who had the belief in Göktengri, attributed a special importance to animals close to the heavens. The main ones among these animals are the vulture and the eagle. Not only biological animals are included in the research of the thesis; legendary animals in Turkish epics also have a very important place. Another important issue in the Central Asian Turks is the nomadic way of life. From the tents that Turks carry with them to the way they store their food, the importance and difference of the nomadic way of life can be seen in many essential areas of life.