Osteoporozlu hastalarda kan ve idrar hidroksiprolin ve piruvat düzeyleri
  1. Tez No: 9519
  2. Yazar: SEVİNÇ KUŞKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
7. ÖZET Bu araştırmamızı Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastahanesinin Fizik Tedavi kliniği ile Ortepedi kliniğinde yatan ve osteoporoz tanısı konan toplam 35 hasta ile 25 sağlıklı kişi üzerin de yaptık. Osteoporozlu hastalarda serum- 24 saatlik idrar hidroksiproli- ni ve piruvatı ile ALP, Ca, Krea. nın arasında bir ilişki olup olma dığını, hidroksiprolinin osteoporoz için önemlilik derecesini tesbit etmek amacıyla hidroksiprolin, piruvat ALP, Ca, P, Krea. analizlerini yaptık. Sonuçlarımız kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta gru bunda, çalışılan parametrelerin seviyelerinin normal sınırlarda fakat kontrol grubundan biraz daha yüksek değerlerde olduğu görüldü. Hidrok siprolin tayininin osteoporoz da teşhis ve tedavi yönünden önemli bir Kriter olmadığı ancak ayırıcı tanıda yararlı olabileceği kanaatine va rıldı. SUMMARY This study was performed in 35 patient with osteoporosis and treating in Orthopedics and Physical Therapy and R ehabilitation Cli nics, and in 25 appareutly healthy subjects as a control-group. In the sera and 24-hours urines, hydroxyproline » pyruvate, ALP, Ca,P, Crea. levels were measured in order to find the corretations among there analytes and to determine the importance of hydroxyproli- n© in the diagnosis of osteoporosis. When compared with those of control, in patient group all para meters were higher, but no statistically significant difference was present. It was concluded that the measurement of hydroxyproline was not an important criteria in the dignosis and managenent of osteoporosis but may be useful in the differentral diagnosis between osteoporosis, Osteomalasi and osteitis fibrozis.
Özet (Çeviri)