Akrilik/üretan hibrit polimer dispersiyonlarının sentezlenmesi ve deri finisajında binder olarak kullanım özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of acrylic-urethane hybrid polymer dispersions and investigations on their properties as binder in leather finishing
- Tez No: 952276
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Leather Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, deri finisajında kullanılmak üzere bağlayıcı (binder) olarak akrilik-üretan hibrit polimer dispersiyonlarının sentezlenmesini ve uygulanmasını içermektedir. Hibrit polimer dispersiyonlarının sentezinde poliüretan (PU) ve akrilik (AC) oranları çeşitlendirilmiş (ağ. üzerinden sırasıyla 1:2, 1:3, 1:4) ve iki farklı polimerizasyon tekniği olan —tohumlanmış emülsiyon (1) ve miniemülsiyon (2) polimerizasyonu— kullanılmıştır. Sentezlenen hibrit dispersiyonlar, stabil ve homojen partikül boyutlarına sahip olarak elde edilmiş, PU ile AC fazları arasında iyi bir uyum ve etkileşim olduğu zeta partikül boyutu dağılım analizi, FTIR ve DSC analizleri ile doğrulanmıştır. Elde edilen hibrit dispersiyonlar ardından pigmentli finisaj karışımı içerisinde binder olarak derilere uygulanmıştır. Finisajlanmış derilerin yüzey kaplama performansı; yaş/kuru sürtme haslığı, esneme dayanımı, su lekesi direnci, çatlama-delinme mukavemeti, finisaj tutunma mukavemeti, hızlandırılmış yaşlanmaya karşı renk değişimi gibi standart fiziksel testlerle değerlendirilmiştir. Sonuçlar hibrit polimerlerin, özellikle sürtme haslığı, cilt çatlama-delinme dayanımı ve finisaj tutunma direnci açısından, PU ve AC kontrol polimerlerine göre üstün performans sergilediğini göstermiştir. İki polimerizasyon tekniği içerisinde tohumlanmış emülsiyon hibritleri, kuru ve yaş sürtme, cilt dayanımı, finisaj tutunma mukavemeti açısından daha üstün finisaj özellikleri göstermiştir. Performans değerlerinin PU oranının artmasıyla doğru orantılı olarak artış gösteriği de görülmüştür. Bu bulgular, özellikle tohumlanmış emülsiyon polimerizasyonu yoluyla hazırlanan akrilik-üretan hibritlerinin, yüksek performanslı deri uygulamalarında geleneksel bağlayıcıların sınırlamalarını aşma potansiyeli olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study includes the synthesis and application of acrylic-urethane hybrid polymer dispersions as binders for leather finishing. In the synthesis of hybrid polymer dispersions, polyurethane (PU) and acrylic (AC) ratios were varied (1:2, 1:3, 1:4 by weight, respectively) and two different polymerization techniques—seeded emulsion (1) and mini emulsion (2) polymerization—were employed. The synthesized hybrid dispersions were obtained with stable and homogeneous particle sizes, and good compatibility and interaction between PU and AC phases were confirmed by zeta-size particle distribution analysis, FTIR and DSC analyses. The obtained hybrid dispersions were then applied to the leathers as binders in a pigmented finishing formulation. The surface coating performance of the finished leathers was evaluated by standard physical tests such as flexing endurance, color fastness to rubbing, water spot resistance, grain strength and distension, adhesion of finish and accelerated ageing. The results showed that the hybrid polymers exhibited superior performance over individual PU and AC derivatives, particularly in terms of rub fastness, grain strength and adhesion of finish. Between the two polymerization techniques, the seeded emulsion hybrids showed superior coating properties by providing higher resistance to stress cracking and abrasion, improved surface strength, and better color retention during rub tests. These findings demonstrated that acrylic-urethane hybrids, particularly those prepared via seeded emulsion polymerization, have the potential to overcome the limitations of traditional binders in high-performance leather applications.