Okul yapılarının deprem etkisi altında yapı zemin etkileşimi
Structure-ground interaction of school structures under earthquake effect
  1. Tez No: 954418
  2. Yazar: HÜSEYİN SIRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FATİH SAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada gerçeğe yakın verilerden yola çıkarak 4 katlı bodrum perdeli bir okul binası modellenmiştir. Yine İstanbul ilinde bulunan Kadıköy ve Arnavutköy zemininde gerçeğe en yakın veriler göz önünde bulundurularak yapının temel ve taşıyıcı sistemleri tasarıma uygun çizilmiştir. Bununla birlikte deprem etkisinin sağlıklı olması açısından açık kaynaklardan elde edilen 52 saniyelik 1999 gölcük depremi ivme kayıtları kullanılmıştır. Tez çalışmasında yapı zemin etkileşimin ne kadar önemli olduğunun yaşam açısından olduğu kadar ekonomik ve sosyal paradigmaları da etkilediği açıktır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmından sonra amaç ve literatür taraması yapılmış ve burada çok sayıda olan kaynaklardan ancak bir kısmına yer verilebilmiştir. İkinci bölümde zemin, deprem etkileri vb. bu çalışma boyunca önemli olduğu görülen açıklama, formül ve özelliklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise mühendislikte yapı ve zemin konusunda çokça kullanılan plaxis, sta4cad ve sap2000 adlı sonlu elemanlar analiz programlarıyla bir süreç işletilmiştir. Bu bölümün ilk kısmında plaxis programında yapı modellenerek yapının iki farklı zeminde 3 farklı yapı performansında analizleri gerçekleştirilmiştir. Diğer kısımda ise sta4cad programı yardımıyla yapımızın iki farklı zemin için nonlineer analizleri irdelenmiştir. Son kısımda ise sap2000 programı yardımıyla yapının farklı zeminlerdeki toplam üç durum için moment, kesme kuvveti ve nokta ötelenmelerine lineer ve nonlineer analiz yöntemiyle ulaşılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölüm sonuç ve öneri bölümü olarak çalışmamızda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a 4-storey basement curtain wall school building was modeled based on realistic data. Again, considering the most realistic data from Kadıköy and Arnavutköy grounds in Istanbul, the foundation and load-bearing systems of the structure were drawn in accordance with the design. In addition, 52-second 1999 Gölcük earthquake acceleration records obtained from open sources were used in order to ensure that the earthquake effect was healthy. In the thesis study, it is clear that the importance of structure-ground interaction affects economic and social paradigms as well as life. The study consists of five sections. After the introduction, the purpose and literature review were made and only some of the numerous sources could be included here. In the second section, explanations, formulas and features that were seen to be important throughout this study such as ground, earthquake effects etc. were included. In the third section, a process was run with finite element analysis programs called plaxis, sta4cad and sap2000, which are widely used in engineering on structure and ground. In the first part of this section, the structure was modeled in the plaxis program and the structure was analyzed in 3 different structural performances on two different grounds. In the other part, the nonlinear analyzes of our structure for two different grounds were examined with the help of the sta4cad program. In the last part, the moment, shear force and point displacements of the structure for a total of three cases on different grounds were tried to be reached with the linear and nonlineer analysis method with the help of the sap2000 program. The fourth part is included in our study as the conclusion and suggestion section.