Türk ve Yemen Ceza Hukukunda tanıkların korunması
Witnesses protection in Turkish and Yemeni Criminal Law
  1. Tez No: 954465
  2. Yazar: MOHAMMED RIYADH MOHAMMED HUSSEIN AL-FAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN İNCE TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Özellikle organize suçlar ve terör suçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, tanık ceza muhakemesinde daha önemli rol sahip olmaya başlamıştır. Bunun doğrultusunda, birçok ülke bu tip suçlara önlemeye dönük yasalarına çeşitli tedbirler eklemektedir. Araştırmamızın konusunu oluşturan tanık koruma tedbirleri da bu önlemlerinden biridir. Kanun koyucu tanığın birtakım suçlara ilişkin muhakemelerde tanığa yönelik ortaya çıkabilecek tehditleri düşünerek tanığın maruz kalabileceği tehlikeli durumların gidebilmesi için manevi ve maddi desteğe ihtiyaç olacağını göz önünde bulundurmuştur. Nitekim ülkeler, kendi imkanlarına uygun ve hangi suçlarla mücadeleye öncelik verdiklerine göre koruma tedbirlerini düzenlemektedir. Bu çalışmada, Türk ve Yemen ceza muhakemesi hukukunda tanık korumanın kapsamını ve tanık koruma tedbirlerini üç ana bölümde inceleyeceğiz. Birinci bölümde tanık kavramı, tanık tanımı, tanığın hak ve yükümlükleri üstünde duracağız. İkinci bölümde Türk ceza muhakemesi hukukunda tanıkların korunması, üçüncü bölümde ise Yemen ceza muhakemesi hukukunda tanıkların korunması ele alınacaktır. İkinci ve üçüncü bölümlerde öncelikle korumanın kapsamı incelenecek sonrasında tanık koruma tedbirlerine usuli ve maddi tedbirler olarak iki başlık altında yer verilecektir. Çalışma kapsamında literatür taraması ile doktrindeki çeşitli görüşlere yer verilecek, bunlara ilişkin kendi görüş ve önerilerimiz de belirtilecektir.
Özet (Çeviri)
Especially with the emergence of organized crimes and terrorist crimes, witnesses have started to have a more important role in criminal proceedings. In line with this, many countries have added various measures to their laws to prevent such crimes. Witness protection measures, which are the subject of our research, are one of these measures. Considering the threats that may arise against the witness in the trials related to certain crimes, the legislator has taken into account that the witness will need moral and material support in order to overcome the dangerous situations that he/she may be exposed to. As a matter of fact, countries organize protection measures according to their own possibilities and which crimes they prioritize combating. In this study, we will examine the scope of witness protection and witness protection measures in Turkish and Yemeni criminal procedural law in three main sections. In the first section, we will focus on the concept of witness, the definition of witness, and the rights and obligations of the witness. In the second section, the protection of witnesses in Turkish criminal procedure law will be discussed, and in the third section, witness protection in Yemeni criminal procedure law will be discussed. In the second and third sections, the scope of protection will be examined first, and then witness protection measures will be given under two headings as procedural and material measures. Within the scope of the study, various views in the doctrine will be included through literature review, and our own views and suggestions regarding these will be stated in the fourth section.