Exploiting relative durations in qualitative simulation
Nitel benzetimde göreceli sürelerin incelenmesi
  1. Tez No: 95447
  2. Yazar: OSMAN TOLGA KÖNİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. C. CEM SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
VI ÖZET nitel benzetimde göreceli surelerin incelenmesi Bu tezde, nitel benzetim algoritmalarının, girdilerini daha iyi kullanarak, çıktılanndaki davranış tahminlerindeki zaman aralıklarının göreceli uzunlukları hakkında önemli miktarda çıkarımda bulunabilecekleri gösterilmektedir. Simetri, dönemlilik ve iki zaman aralığındaki olayların karşılaştırılması gibi kavramları kullanan basit teknikler, uslamlayıcının göreceli süreler hakkında çıkarsanmış bilgileri gösteren bir liste oluşturabilmesini sağlar. Bu bilgiler, önerilen davranışlar arasından çelişkili süre verilerine yolaçan sahte davranışları eleyen yeni süzgeçler tarafından kullanılır. Süzgeçler tarafından elenmeyen davranışlara, çıkarılan göreceli süre bilgilerinin yanı sıra, sistem değişkenlerinin niteliksel özelliklerini betimleyen daha zengin ifadeler iliştirilir. Önerilen bazı süzgeçlerin, aynı bilgiyi kullanan olası süzgeçler arasında en iyileri olduğu kanıtlanmaktadır. Bu süzgeçleri geliştirmek ve doğruluklarını kanıtlamak için, literatürde mevcut olan Sİ ve SRİ işaret cebirlerini genişleten yeni bir işaret cebiri olan SRİ* ve bahsedilen süzgeçlerde göreceli süre gerçeklerinin çıkarılmasının yanı sıra, bir karşılaştırmalı çözümleme yöntemi olan Nitel Fark Çözümlemesi 'nin çözemediği problemleri çözmekte de kullanılabilen, SRİ* üzerine kurulu yeni bir karşılaştırmalı çözümleme yöntemi olan Karşılaştırma Hesabı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPLOITING RELATIVE DURATIONS IN QUALITATIVE SIMULATION We show that qualitative simulation algorithms can make better use of their input to deduce significant amounts of information about the relative lengths of the time intervals in their output behavior predictions. Simple techniques employing concepts like symmetry, periodicity, and comparison of the circumstances in two time intervals can enable the reasoner to build a list of facts representing the deduced information about relative durations. These facts are used by new filters, which eliminate proposed spurious behaviors leading to inconsistent duration data. Surviving behaviors are annotated with richer descriptions of the qualitative properties of system variables, in addition to the extracted relative duration information. For some of the filters, we prove that they are the best ones among the possible filters that use the same information. For the purpose of developing these filters and proving that they are sound, we propose a new sign algebra SRI* by extending the existing sign algebras SI and SRI and a new Comparative Analysis Method, Comparison Calculus, which can be used not only to design filters that eliminate spurious behaviors, but also to solve Comparison Analysis Problems. tc tûmmö?mfM sasmss