Türk milliyetçiliği algısına sosyal medya etkisi: Z kuşağı üzerine bir araştırma
The effect of social media on the perception of Turkish nationalism: A research on generation Z
  1. Tez No: 954537
  2. Yazar: HİLAL ÇOLPAN DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Toplumsal ve kültürel yaşamın önemli bir unsuru olan ve üzerinde uzlaşıya varılamayan millet ve milliyetçilik kavramları Osmanlı'dan günümüze değin etkileri gelişerek değişmiştir. Zaman içerisinde yaş grupları arasında görülen farklılaşmalar nedeniyle kuşak adı verilen soyut gruplar ortaya çıkmıştır. X, Y ve Z gibi farklı isimlerle adlandırılan bu kuşaklar birbirinden farklı özelliklere ve algılamalara sahiptir. Z kuşağı olarak adlandırılan nesil dijital çağın başlamasıyla beraber değiştirme bakış açısıyla siyasal kültür potansiyeline sahiptir. Kendilerinden önce gelen kuşakların siyasi partiler tarafından oy verme eğilimleri tahmin edilebilir nitelikte iken Z kuşağının davranışlarının çoğunlukla değişken bir yapıya sahip olması nedeniyle siyasi eğilimlerinin açık olarak belirlenemediği görülmektedir. Türkiye'de beş milyona ulaşan Z kuşağı seçmen potansiyeli bulunmaktadır. Siyasal partiler dünyanın teknolojik anlamda gelişmesiyle beraber özellikle Z kuşağının seçmenlerine ulaşma yollarını hedeflemektedir. Kuşağın çok yeni bir nesli olması sebebiyle siyasi ve sosyal yaşamda ön planda olmamalarından kaynaklı olarak çok fazla çalışmaya konu edilmediği söylenebilir. Ulaşılan kaynaklar ise oldukça sınırlıdır. Dolayısıyla gerçekleştirilen bu çalışma ilgili alan yazına ve siyaset tarihine ışık tutacağı nedeniyle önemlidir. Bu çalışmanın amacı Türk milliyetçiliği algısında sosyal medya etkilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Doğrultuda çalışmada Türk milliyetçiliği algısı ele alınmış akabinde sosyal medyanın alana yönelik olumlu ve olumsuz etkileri incelenmiştir. Çalışma Z kuşağı bireyleri üzerine gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of nation and nationalism, which are important elements of social and cultural life and cannot be agreed upon, have developed and changed in their effects since the Ottoman Empire until today. Due to the differences between age groups over time, abstract groups called generations have emerged. These generations, called by different names such as X, Y and Z, have different characteristics and perceptions. The generation called Generation Z has the potential to change political culture with the onset of the digital age. While the tendencies of the generations before them to vote for political parties were predictable, it is seen that the political tendencies of Generation Z cannot be clearly determined because their behavior is mostly variable. Generation Z voter potential reaches five million in Turkey. With the technological development of the world, political parties aim to reach the voters of Generation Z in particular. It can be said that they have not been the subject of many studies because they are not at the forefront of political and social life because they are a very new generation. The resources available are quite limited. Therefore, this study is important as it will shed light on the relevant literature and political history. The aim of this study is to reveal the effects of social media on the perception of Turkish nationalism. Accordingly, the perception of Turkish nationalism was discussed in the study, and then the positive and negative effects of social media on the field were examined. The study was conducted on individuals of Generation Z.