Inventory policies with joint-order setup costs and their effects on supply chain performance
Ortak sipariş verilen envanterpolitikaları ve bunların tedarik zinciri üzerine etkileri
  1. Tez No: 95464
  2. Yazar: ZEYNEP KILAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ORTAK SİPARİŞ VERİLEN ENVANTER POLİTİKALARI VE BUNLARIN TEDARİK ZİNCİRİ ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Bu çalışmanın amacı ortak sipariş verilen envanter politikalanmn değişik koşullar altmda tedarik zinciri performansına etkilerini incelemek ve tedarik zinciri boyunca ürünlerin nerelerde stokta tutulmasının daha iyi olacağım belirlemeye çalışmaktır. Ele alman envanter politikaları periyodik kontrol (T, S) envanter politikası ile sürekli kontrol ısmarlanabilir (s,c,S) envanter politikalarıdır. Ele alman tedarik zincirini bir merkezi birim, iki yerel ofis ve toptancı ve perakendeci gibi müşteriler oluşturmaktadır. Tedarik zincirinin performansını belirleyebilmek için toplam sipariş verme, toplam stokta tutma ve toplam taşıma maliyetleri, servis seviyesi, envanter seviyeleri ve müşteriye cevap verme zamanlan gibi performans ölçüleri kullanılmaktadır. Bunlar tedarik zincirindeki merkezi birim ve yerel ofisler için ayrı ayrı belirlenmektedir. Bu çalışmada benzetim metodu kullanılarak analiz yapılmaya çalışılmıştır. Olabilecek değişik koşullan temsil edecek on altı farklı senaryo Arena benzetim yazılımı kullanılarak kurulmuştur. Senaryolar kurulduktan sonra her biri için deneme çalışmalan yapılarak doğruluklan test edilmiş ve daha sonra kesin sonuçlar alınarak bunlar karşılaştınlmış ve analiz edilmiştir. Bu analizlerin sonunda elde edilen sonuçlar çalışmanın sonunda özet olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV INVENTORY POLICIES WITH JOINT-ORDER SETUP COSTS AND THEIR EFFECTS ON SUPPLY CHAIN PERFORMANCE ABSTRACT The goal of this study is to analyze the effects of joint-ordering inventory control policies under different conditions on supply chain performance and to determine where to position inventory through the supply chain. The concerned inventory control policies are periodic review inventory control policy (T,S) and continuous review can-order inventory control policy (s,c,S). The supply chain consists of one central office, two local offices and customers like wholesalers, and retailers. The main performance measures investigated are as follows: costs which includes inventory holding costs, ordering costs and transportation costs, fill rates for each item and for each agent on the supply chain, backorders, inventory levels, and customer response time for local offices. In this study, sixteen different scenarios, which represent sixteen different situations, are built by using Arena simulation software. After scenarios are built, they are verified by using standard tests. Finally, results are analyzed and compared. The study is concluded by giving a summary of the results. tc yüksekög Kt f yi; mmw DUHOMAtfiaSKW MHKE1İ