Tarımda bilginin organizasyonu ve bilgiye erişim: tarım ve orman bakanlığı merkez kütüphanesi örneği
Organization of and access to information in agriculture: central library of the ministry of agriculture and forestry sample
  1. Tez No: 954995
  2. Yazar: HAKAN AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZEL, DOÇ. DR. AYSUN YENER ÖGÜR, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRHAN ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarımsal bilgi, insanlık tarihi boyunca üretimden pek çok farklı alana kadar belirleyici bir rol oynamış kuşaktan kuşağa yazılı ve sözlü biçimlerde aktarılmıştır. Günümüzde ise dijitalleşme ve bilgi teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde tarımsal bilginin toplanması, düzenlenmesi, saklanması ve erişimi daha sistematik, hızlı ve kullanıcı odaklı bir hale gelmiştir. Bu yüksek lisans tezi, tarım sektöründe bilginin organizasyonu ve bilgiye erişim süreçlerini Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Kütüphanesi örneği üzerinden ele almaktadır. Araştırmanın temel amacı, söz konusu kütüphanenin bilgi yönetimi süreçlerini incelemek, kullanıcıların bilgiye erişim biçimlerini analiz etmek ve bu bağlamda dijitalleşmenin etkilerini değerlendirmektir. Çalışmanın hedef kitlesini, 2023 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Kütüphanesi web sitesi üzerinden bilgiye erişim sağlayan 187.089 kullanıcı oluşturmaktadır. Oransal örnekleme yöntemiyle belirlenen 383 kişilik örneklem grubuna uygulanan anketler yoluyla kullanıcıların bilgiye erişim deneyimleri, karşılaştıkları sorunlar ve beklentileri analiz edilmiştir. Tezde, bilgi yönetimi sistemlerinin tarımsal bilgiye ulaşmadaki rolü, dijital kütüphane hizmetlerinin etkinliği, kütüphanede kullanılan kataloglama ve sınıflama sistemleri, teknolojik altyapı ve kullanıcı memnuniyeti gibi unsurlar detaylı biçimde değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, kütüphanenin dijital hizmetleriyle kullanıcıların bilgiye erişimini büyük ölçüde kolaylaştırdığını, ancak bazı alanlarda altyapı, içerik ve kullanıcı eğitimi konularında gelişime açık yönler bulunduğunu göstermektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Kütüphanesinin tarımsal bilgi yönetimi açısından önemli bir merkez olduğu etkin bilgi organizasyonu, dijital kaynak yönetimi ve kullanıcı dostu erişim sistemleri ile tarım sektörüne somut katkılar sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, bilgiye erişim süreçlerinin iyileştirilmesi ve tarımsal üretkenliğin artırılması noktasında kütüphanelerin üstlenebileceği rolü vurgulamakta aynı zamanda kamu kurumlarına yönelik bilgi hizmetlerinin geliştirilmesi için stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Agricultural knowledge has played a decisive role throughout human history, influencing various areas from production to many other fields, and has been passed down through generations in both written and oral forms. Today, thanks to digitalization and advancements in information technologies, the collection, organization, preservation, and access to agricultural knowledge have become more systematic, faster, and user-oriented. This master's thesis examines the processes of information organization and access within the agricultural sector through the case of the Central Library of the Ministry of Agriculture and Forestry. The primary aim of the research is to investigate the library's information management processes, analyse users' methods of accessing information, and evaluate the impacts of digitalization in this context. The target audience of the study consists of 187.089 users who accessed information via the Central Library of the Ministry of Agriculture and Forestry's website in 2023. A sample group of 383 participants, selected based on proportional sampling method, was surveyed to analyse users' experiences in accessing information, the challenges they faced, and their expectations. The thesis provides a detailed evaluation of various elements including the role of information management systems in accessing agricultural knowledge, the effectiveness of digital library services, the cataloguing and classification systems used in the library, technological infrastructure, and user satisfaction. The findings indicate that the library's digital services significantly facilitate user access to information, although there remain areas need improvement in infrastructure, content, and user training. It has been concluded that the Central Library of the Ministry of Agriculture and Forestry is a crucial centre for agricultural information management, offering tangible contributions to the agricultural sector through effective information organization, digital resource management and user-friendly access systems. This study highlights the role that libraries can play in improving information access processes and increasing agricultural productivity, and also offers strategic recommendations for the development of information services for public institutions.