Çoklu sistemlerin çok boyutlu yörünge analizleri
Multi dimensional orbital analyses of multi-body systems
  1. Tez No: 956072
  2. Yazar: FURKAN AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çift yıldız sistemleri, yıldız astrofiziğinde yörünge parametreleri ve bileşen yıldızların fiziksel özelliklerinin belirlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu sistemlerin gözlemleri çeşitli yöntemler aracılığıyla gerçekleştirilebilse de, tek bir yöntem parametre uzayını yalnızca sınırlı biçimde tanımlar. Astrometri, tutulma zamanlaması ve dikine hız ölçümleri, bir arada değerlendirildiğinde, tek yöntemli çözümlerde ortaya çıkan parametrik belirsizlikleri ortadan kaldırır. Sonuçların bütünsel olarak ele alınıp yorumlanması büyük önem taşır, çünkü farklı gözlemsel teknikler temelde aynı fiziksel sistemi karakterize eder. Bu tezde üç farklı yöntem kombinasyonuna göre sistem incelemeleri yapılmıştır: astrometri, tutulma zamanlaması ve dikine hız eş-zamanlı olarak uygulanan bir sistem; astrometri ile tutulma zamanlamasının birlikte ele alındığı iki sistem; geriye kalan üç sistemde ise bağımsız astrometrik modeller, zamanlama verileriyle bütünleştirilerek yorumlanmıştır. Çoklu gözlem yöntemlerinin birlikte değerlendirilmesi, ilave bileşenlerin fiziksel ve yörünge parametrelerini yüksek doğrulukla belirlemenin en güvenilir yolunu sağlar.
Özet (Çeviri)
Binary star systems play a critical role in stellar astrophysics for determining orbital parameters and the physical properties of their component stars. Although these systems can be observed by various methods, any single technique alone constrains the parameter space only to a limited extent. When astrometry, eclipse-timing, and radial-velocity measurements are combined, the parametric uncertainties inherent to single-method solutions are eliminated. A holistic interpretation of the results is of great importance, since different observational techniques ultimately characterize the same physical system. In this thesis, system analyses were carried out according to three distinct combinations of methods: one system in which astrometry, eclipse-timing, and radial velocity were applied simultaneously; two systems in which astrometry and eclipse-timing were jointly employed; and, for the remaining three systems, independent astrometric models were integrated with timing data for interpretation. The coordinated use of multiple observational methods provides the most reliable approach for determining the physical and orbital parameters of additional components with high precision.