Çankırı-Çorum havzası kuzeybatı kenarı pliyosen birimlerinin tektono-sedimanter evrimi
The Tectono-sedimentary development of pliocene units in the northwest part of the Çankırı-Çorum basin
  1. Tez No: 95805
  2. Yazar: TOLGA KARABIYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜROL SEYİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇANKIRI - ÇORUM HAVZASI KUZEYBATISINDA PLİYOSEN BİRİMLERİNİN TEKTONO - SEDİMANTER EVRİMİ: Tolga KARABIYIKOĞLU Ankara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Anabil İm Dalı Danışman: Doç. Dr. Gürol SEYİTOGLU Bu tezin amacı, Türkiye jeolojisi açısından önemini koruyan Çankırı - Çorum havzasının kuzeybatı kenarını oluşturan ofıyolitik melanj kayaçları ile havza İçindeki Neojen yaşlı birimler arasındaki İlişkiyi aydınlatmaktır. Bu alanda yapılan önceki çalışmalar son tektonik hareketin KD - GB gidİşli normal faylar ile temsil edildiğini belirtmişse de bu tez çerçevesinde yapılan gözlemler bölgedeki son hareketin ofıyolitik temelin Neojen sedİmanter üniteler üzerine bindirmesi ile temsil edilen KB - GD yönlü sıkışma olduğunu ortaya koymuştur. Bu bindirme sonucu havzadaki Üst Miyosen - Pliyosen ve daha yaşlı Neojen tortullar deforme edilmiş ve Üzerine bindirme İle eş zamanlı olduğu düşünülen Hİsarcıkkayı ve BDyükhacıbey formasyonları gelmiştir. Çarıkın havzasının KB kenarındaki bu bindirme Önceki çalışmalar tarafından Neo-Tetİs okyanusunun kuzey kolunun kapanması ile ilişkili kıtalararası yakınlaşmanın Pliyosene kadar devam etmesi ile i lişki lend irilmi ştir. Ancak bu tez alanı ve dışında YDABÇAG 198Y014 nolu proje çerçevesinde yapılan çalışmalar sıkışmalı rejimin Kuzey Anadolu Fayı ve onun kolu olan Kırıkkale - Erbaa Fayı arasındaki etkileşimden kaynaklandığı yönündedir. 2000, 45 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Çankırı - Çorum havzasının kuzeybatı kenarı, KB - GD yönlü sıkışma, Hİsarcıkkayı formasyonu Büyükhacıbey formasyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE TECTONO - SEDIMENTARY DEVELOPMENT OF PLIOCENE UNITS ÎN THE NORTHWEST PART OF THE ÇANKIRI - ÇORUM BASIN Tolga KARABIYIKO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Geology Supervisor: Assoc.Prof. Dr. Gürol SEYİTO?LU The aim of this thesis is to shed light on the contact relationship between the ophiolitic rocks and the Neogene sedimentary deposits, situated on the northwest part of the Çankırı - Çorum basin which still is an important problem on the geology of Turkey. Earlier works İn the vicinity indicate that the latest tectonic activity represented by NE - SW trending normal faults. Moreover, this study determines that the latest tectonic activity İs a NW - SE oriented compression indicated by the thrusting of the ophiolitic basement rocks on to the Neogene sedimentary units. As a result of this thrusting the Upper Miocene - Pliocene and older Neogene deposits were deformed, the Büyükhacıbey and Hisarcikkayi formations considered as synchronous to the thrusting. The thrusting on the NW boundary of the Çankırı - Çorum basin mentioned above was interpreted as the intracontinental convergence caused by the closure of the northern branch of the Neo - Tethis ocean in the works held before. But within the work under the project YDABÇAG 198Y014 the reason for the compressional tectonic regime is interpreted as the influence between the North Anatolian Fault Zone and its branch Kırıkkale - Erbaa Fault Zone. 2000, 45 pages KEY WORDS: The northwest boundary of the Çankırı - Çorum basin, NW ~ SE oriented compression, Hisarcikkayi formation, Büyükhacıbey formation 11 TjC VÜKSEKOoKt '.,,ı rtULi'