Ratlarda oluşturulan iskemik buton modelinde lavanta ve altın otu yağının intraabdominal adezyonlar üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of lavender and helichrysum arenarium oils on intraabdominal adhesions in a rat ischemic button model
  1. Tez No: 958331
  2. Yazar: SERVET YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF EMRAH YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Lavandula angustifolia (LA) ve Helichrysum arenarium (HA) yağlarının deneysel rat adezyon modelindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmek amaçlandı. Çalışmada, 60 günlük, erişkin, dişi Wistar albino türü toplam 36 rat (ortalama ağırlık: 350±37 g) kullanıldı. İntraabdominal adezyon modeli, iskemik buton tekniği kullanılarak oluşturuldu ve ardından hayvanlara intraabdominal yolla steril serum fizyolojik (Kontrol grubu), LA yağı (75 mg/kg) ve HA yağı (1500 mg/kg) uygulandı. Operasyon sonrası 14. günde tüm hayvanlar ötenazi edilerek değerlendirmeye alındı. Makroskobik adezyon değerlendirmesi, histopatolojik değerlendirme, Picro-Sirius Red boyaması ve TGF-α, VEGF-α, TNF-α ve Caspase-3 düzeylerinin ölçümü gerçekleştirildi. Makroskobik adezyon skorları gruplar arasında anlamlı farklılık göstermedi (p = 0.363). Ancak histopatolojik değerlendirmede HA grubunda fibrozis ve inflamasyon skorlarının anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptandı (p < 0.001). Picro-Sirius Red boyası ile yapılan kolajen değerlendirmesinde de HA grubunda belirgin fibrotik gelişim gözlendi. İmmünohistokimyasal analizlerde, TGF-α ve VEGF-α seviyeleri Kontrol ve LA gruplarında daha yüksek bulunurken; proinflamatuvar sitokin TNF-α ve apoptoz belirteci Caspase-3 seviyelerinin HA grubunda anlamlı şekilde arttığı tespit edildi (p < 0.05). Sonuç olarak, hem LA hem de HA yağları intraabdominal adezyon gelişimini etkiledi; ancak HA uygulaması, belirgin şekilde daha yoğun inflamatuvar yanıt ve fibrotik doku gelişimi ile ilişkilendirildi. Bu bulgular, Helichrysum arenarium yağının yangı oluşturan etkiler gösterdiğini ve adezyon gelişimini artırabileceğini ortaya koyarken, Lavandula angustifolia yağının ise görece daha az inflamasyon ve fibrozise neden olarak potansiyel koruyucu etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bu veriler, bitkisel kaynaklı ajanların operasyon sonrası adezyonların önlenmesindeki rolünü anlamak adına önemli bir temel oluşturmakta olup, daha kapsamlı moleküler analizlerle desteklenmesi gereken öncül nitelikte bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to comparatively evaluate the effects of Lavandula angustifolia (LA) and Helichrysum arenarium (HA) oils in an experimental rat adhesion model. A total of 36 adult, 60-day-old female Wistar albino rats (average weight: 350 ± 37 g) were used in the study. The intra-abdominal adhesion model was established using the ischemic button technique, followed by intraperitoneal administration of sterile saline (Control group), LA oil (75 mg/kg), and HA oil (1500 mg/kg) to the animals. On postoperative day 14, all animals were euthanized and subjected to evaluation. Macroscopic adhesion assessment, histopathological evaluation, Picro-Sirius Red staining, and measurement of TGF-α, VEGF-α, TNF-α, and Caspase-3 levels were performed. Macroscopic adhesion scores did not show a significant difference among the groups (p = 0.363). However, histopathological evaluation revealed that fibrosis and inflammation scores were significantly higher in the HA group (p < 0.001). Collagen assessment performed with Picro-Sirius Red staining also revealed marked fibrotic development in the HA group. Immunohistochemical analyses showed that TGF-α and VEGF-α levels were higher in the Control and LA groups, whereas the proinflammatory cytokine TNF-α and the apoptosis marker Caspase-3 were significantly elevated in the HA group (p < 0.05). In conclusion, both LA and HA oils influenced the development of intra-abdominal adhesions; however, HA administration was associated with a markedly more intense inflammatory response and fibrotic tissue formation. These findings suggest that Helichrysum arenarium oil exhibits pro-inflammatory effects and may promote adhesion formation, whereas Lavandula angustifolia oil may have potential protective effects by inducing relatively less inflammation and fibrosis. These data provide an important foundation for understanding the role of plant-derived agents in the prevention of postoperative adhesions and present preliminary findings that require further support through comprehensive molecular analyses.