Optimization of positive active material in (SLI) lead-acid batteries
SLI kurşun-asit akülerde pozitif aktif malzemenin optimizasyonu
- Tez No: 95853
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNER İPEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
vn ÖZET Kurşun asit aküler, kendisini oluşturan“Pozitif plakalar, Negatif plakalar ve Sülfürik asit”e bağlı olarak, başta ömür, marş gücü ve kapasite açısından performans değişikliği gösterebilmektedir. Ancak özellikle ömür ve normal çalışma koşullarındaki kapasite pozitif plakalara doğrudan bağlıdır. Dolayısıyla pozitif plakalardaki elde edilecek gelişme bitmiş üründe kullanım sırasında birincil etki olarak kabul edilebilir. Performansı doğrudan etkileyen pozitif plakalardaki etkin kriterler ise ızgara alaşımı, aktif malzeme (ızgaranın üzerine sıvanan) ve üretim sırasındaki proses etkileridir. Bu kriterler sonuç olarak fiziksel, kimyasal ve morfolojik (kristal yapı) oluşumlanyla performansın belirleyicisi olurlar. Bu nedenle hem prosese hem de ürüne yönelik optimizasyon çok önemlidir. Ekonomiklik sağlanırken kullanımdaki faydalanabilirlikarttınlabilinmektedir. Bu çalışmada ızgara alaşımı standart değerlerde sabit tutularak söz konusu performans“aktif malzeme”ve“proses etkileri”açısından araştırılmıştır. Tezin birinci bölümünde Kurşun Asit Akülere ait genel bilgiler ve kısa tarihçe verilmiştir. İkinci bölümde temel bilgiler ve optimizasyondaki parametreler vurgulanmıştır. Üçüncü bölüm ise bireysel etkilerin araştırılmasını deneysel çalışmaları ve sonuçlarını içermektedir. Dördüncü bölümde belirlenen ve test edilerek incelenen pozitif aktif malzemenin etkinliğini arttıran ve azaltan parametrelere ait sonuçlar verilmiştir. Bölümün sonuç kısmında da tüm etkiler özetlenerek çalışmanın tamamından çıkan nihai optimizasyon verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Lead acid batteries consist of positive plates, negative plates and sulphuric acid. Performance of these batteries may show a great deal of change in life, capacity and cranking power, depending on the constituents mentioned. The life and capacity under normal working conditions are directly related to positive plates hence to utilization of positive active material. Therefore the optimization to be obtained on positive plates will have a pronounced effect on the final product during operation. Grid alloy, active material (paste on the grid) and process parameters in production are the effective criteria directly acting on the performance of the positive plates. These criteria create physical, chemical, and morphological (crystal structure) changes on the active material thus becoming determinative on the performance of the battery. Hence an optimization approach applicable to both process and product is of utmost importance. As a result effectively in cost and utilization could be increased. In this study the performance of SLI (Starting - Lighting - Ignition) batteries has been studied with respect to active material and process, while grid alloy standards has been assumed to be kept fixed. In the first part of this thesis general information and a brief historical review about Lead Acid Batteries are given. Fundamentals and parameters for optimization are emphasized in the second part. Part three includes the experimental and related work for the analysis of individual effects. Part four gives the important aspects of improving and deteriorating effects of positive active material and concludes the overall results in the list form.