'COVİD-19 pandemisi sonrasında ikinci konutların dönüşümü': balıkesir körfez bölgesi 'yazlık ev'iç mekanları üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
'the transformation of second homes after the COVİD-19 pandemic': a comparative study on the interior spaces of 'summer houses' in the balikesir gulf region
  1. Tez No: 958703
  2. Yazar: ELİF SÜRENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEVRİM IŞIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
COVID-19 pandemisi, bireylerin yaşam alışkanlıklarında köklü değişimlere yol açarak konut kullanım biçimlerini yeniden şekillendirmiştir. Evden çalışma, sosyal izolasyon ve toplu alanlardan kaçınma eğilimleri, bireyleri şehir dışındaki genellikle kırsal veya sahil bölgelerinde yer alan ikinci konutlarına yönlendirmiştir. Kısa süreli kullanım amacıyla tasarlanan bu yapılar, pandemi sürecinde birincil ikametgâh işlevi üstlenmiş; ancak uzun süreli kullanım gereksinimlerini karşılamada yetersiz kalmış ve bu durum mekânsal ve işlevsel dönüşümleri beraberinde getirmiştir. Bu çalışma, Balıkesir Körfez Bölgesi'ndeki ikinci konutların iç mekân düzenlemelerinde pandemi sonrası meydana gelen değişimleri incelemektedir. Uzaktan çalışma, spor ve oyun gibi çok işlevli ihtiyaçlar, konutların mekânsal organizasyonunun yeniden yapılandırılmasını zorunlu kılmıştır. Anket ve yerinde gözlem yöntemleriyle toplanan veriler çevresel faktörlerle birlikte analiz edilerek, konutların geçirdiği dönüşümler detaylı biçimde ortaya konmuş ve gelecekteki iç mekân tasarım yaklaşımlarına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has led to profound changes in individuals' living habits, reshaping housing usage patterns. Remote working, social isolation, and the tendency to avoid public spaces have driven individuals toward their second homes, typically located in rural or coastal areas. Originally designed for short-term use, these residences assumed the role of primary dwellings during the pandemic; however, they were inadequate for long-term living, resulting in spatial and functional transformations. This study examines the post-pandemic changes in interior layouts of second homes in the Balıkesir Gulf Region. Emerging multi-functional needs such as remote work, exercise, and play have necessitated a reorganization of spatial configurations. Data collected through surveys and on-site observations were analyzed in relation to environmental factors, revealing the detailed spatial and functional transformations of these homes and proposing interior design strategies for future use.