U.S. security cooperation in the Middle East: The cases of Israel and Saudi Arabia, 2003-2023
ABD'nin Ortadoğu'daki güvenlik iş birliği: İsrail ve Suudi Arabistan örneği, 2003-2023
- Tez No: 959105
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) İsrail ve Suudi Arabistan ile ittifaklarının güvenlik işbirliği boyutunu incelemektedir. Bu çalışmada devletler arasındaki güvenlik işbirliği üç temel unsur üzerinden tanımlanmaktadır: silah transferleri, ortak askeri tatbikatlar ve kriz zamanlarında siyasi ve stratejik destek. Bu tez, ABD ile bölgedeki önemli müttefikleri arasındaki güvenlik işbirliğinin, 2003-2023 yılları arasında yükselen İran'ı ortak tehdit olarak algıladıklamalarının ışığında nasıl şekillendiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, hem ABD hem de müttefikleri İsrail ve Suudi Arabistan'ın İran'ı bölgesel düzene tehdit olarak algılamasının evrimi ele alınmaktadır. Ayrıca, ABD-İsrail ve ABD-Suudi Arabistan ittifaklarının tarihsel arka planı sunulmaktadır. Ardından, ABD'nin 2003-2023 yılları arasında İsrail ve Suudi Arabistan ile ikili güvenlik işbirliği ele alınmaktadır. Bu tez, ABD'nin İsrail ve Suudi Arabistan ile olan ittifaklarının özelliklerini inceledikten sonra, her iki ilişkinin benzerliklerini, farklılıklarını ve potansiyel sınırlamalarını vurgulamaktadır. Stephen Walt'un tehdit dengesi teorisine dayanan bu tez, ABD'nin İsrail ve Suudi Arabistan ile güvenlik işbirliğinin, tekrarlayan ortak güvenlik tehditlerine karşı koyma etrafında döndüğünü savunmaktadır. Bu tez ayrıca, 2003-2023 yılları arasında İran'ın bir tehdit olarak ortak algılanmasının, Washington'un daha önceki yıllarda zıt görüşlere sahip müttefikleri, yani İsrail ve Körfez ülkeleri arasında ilk kez stratejik bir uzlaşmaya varmasını sağladığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the security cooperation aspect of the United States (U.S.) alliances with Israel and Saudi Arabia. This work defines security cooperation between states in terms of three major elements: arms transfers, joint military exercises, and political and strategic support in times of crisis. By doing so, this thesis aims to demonstrate how security cooperation between the U.S. and its key regional allies has been shaped in light of their growing shared threat perception of Iran in 2003-2023. In this context, an evolution of Iran's perception as a threat to regional order by both the U.S. and its allies, Israel and Saudi Arabia, is discussed. Moreover, a historical background of the U.S.-Israel and U.S.-Saudi Arabia alliances is provided. This is followed by a discussion on the bilateral security cooperation of the United States with Israel and Saudi Arabia in 2003-2023. Having delved into the peculiarities of the U.S. alliances with Israel and Saudi Arabia, this thesis underlines the similarities, differences, and potential limitations of both relationships. Building upon Stephen Walt's balance of threat theory, this thesis argues that the U.S. security cooperation with Israel and Saudi Arabia revolves around countering recurring shared security threats. It further argues that, in 2003-2023, the shared threat perception of Iran enabled Washington to strike a strategic consensus between its allies with contrasting views, i.e., Israel and Gulf states, for the first time.