Toplu beslenme sistemlerinde sürdürülebilir faaliyetler
Sustianable activities in mass catering systems
- Tez No: 959147
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCENAP CEVHERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünyada doğal kaynakların yoksunlaştığı, azaldığı ve giderek tükendiği göz önüne alındığında, gelecekteki nesillerin gıda, su, enerji gibi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için sürdürülebilir üretim, dağıtım, tüketim yapılması gerekmektedir. Dünyada gerçekleşen küresel ısınmayla beraber, artan çevre kirliliği ve nüfus artışı ile birlikte doğal kaynakların tüketimi hızlıca artmış bulunmaktadır. Su kaynaklarının kirletilmesi, tükenmesi, biyoçeşitliliğin azalması, karbon ayak izinin oluşumu ve sera gazlarının artışı ile beslenme bozukluklarının sonucu ile insanlarda kaygı oluşmaya başlamıştır. Bu seviyede gelecek kuşakları göz ardı etmemek gereklidir. Bunun sağlanması üreticiden tüketiciye kadar olan herkesin sorumluluğu altında olması gereken bir durumdur. Dikkat edilmediği takdirde doğal kaynaklarımız bize bile yetmeyecek duruma gelip artan nüfusa karşılık beslenme güçlüğü, güvenilir ve yeterli besin ihtiyacı karşılanamayacak durumlar yaşanacaktır. Toplu beslenme sistemlerinde karşılaşılan sürdürülebilir faaliyetler sürdürülebilir sistemin bir parçasıdır. Toplu beslenmenin yapıldığı kurumların sürdürülebilirliğe birçok yönden etkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla bu derlemede ilk olarak sürdürülebilir sistemler araştırıldı, toplu beslenme sistemleri araştırıldı, ardından sürdürülebilir faaliyetlerin toplu beslenme sistemine etkisi incelendi. ANAHTAR KELİMELER: Sürdürülebilirlik, gıda güvencesi, su ayak izi, toplu beslenme, karbon ayak izi, sürdürülebilir gıda, sürdürülebilir sistem, gıda güvenliği, sera gazı, emisyon, gıda israfı, Akdeniz diyeti
Özet (Çeviri)
Considering that natural resources are deprived, diminished and depleted in the world, sustainable production, distribution and consumption are required in order to meet the needs of future generations such as food, water, energy. has increased rapidly. People started to develop anxiety as a result of the pollution and depletion of water resources, the decrease in biodiversity, the formation of carbon footprint and the increase of greenhouse gases and nutritional disorders. At this level, it is necessary not to ignore the future generations. Ensuring this is a situation that should be under the responsibility of everyone from the producer to the consumer. If we do not pay attention, our natural resources will become insufficient even for us, and there will be situations where nutritional difficulties and reliable and sufficient nutritional needs cannot be met against the increasing population. Sustainable activities encountered in mass nutrition systems are a part of the sustainable system. Institutions where collective nutrition is carried out have many effects on sustainability. Therefore, in this review, firstly, sustainable systems were researched and then the effects of sustainable activities on the mass nutrition system were examined. KEYWORDS: Sustainability, food security, water footprint, collective, carbon footprint, food safety, sustainable system, food safety, greenhouse gas, emission, food waste, Mediterranean diet