Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin spora katılım motivasyonları ile stresle başa çıkma düzeylerinin incelenmesi
Investigation of Sports Sciences Faculty students' sports participation motivation and stress coping levels
- Tez No: 959151
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin spora katılım motivasyonları ile stresle başa çıkma düzeylerini bazı demografik değişkenler (cinsiyet, lisans programı, sınıf düzeyi ve aktif spor yapma durumu) açısından incelemek ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmaya Konya Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 521 kadın ve erkek öğrenciden. Araştırmada, spora katılım motivasyonlarını belirlemek amacıyla 1983 yılında Gill, Gross ve Huddleston tarafından geliştirilen ve Oyar, Aşçı, Çelebi ile Mülazımoğlu (2001) tarafından Türkçeye uyarlanan“Spora Katılım Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Stresle başa çıkma düzeylerini belirlemek için ise Folkman ve Lazarus (1980) tarafından geliştirilen ve Türkçeye Şahin ve Durak (1995) tarafından uyarlanan“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ)”kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgilerini toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”da veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veriler, bağımsız grup t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin spora katılım motivasyonları cinsiyet açısından genel olarak benzerlik göstermektedir; ancak alt boyutlar incelendiğinde, kadın öğrencilerin takım ruhu motivasyonlarının, erkek öğrencilerin ise başarı odaklı motivasyonlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Cinsiyete göre stresle başa çıkma düzeylerinde anlamlı bir fark görülmemiştir. Lisans programları arasında genel motivasyon ve stres düzeylerinde farklılık bulunmazken, yalnızca arkadaşlık alt boyutunda anlamlı bir fark saptanmıştır. Sınıf düzeyine göre yapılan incelemelerde, üst sınıf öğrencilerinin başarı, takım ruhu, fiziksel uygunluk ve arkadaşlık motivasyonlarının birinci sınıflara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Buna karşın, birinci sınıf öğrencilerinin stresle başa çıkma düzeylerinin diğer sınıflara kıyasla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Aktif olarak spor yapan öğrencilerin ise stresle başa çıkma becerileri, spor yapmayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek ölçülmüştür. Sonuç olarak, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin spora katılım motivasyonları ve stresle başa çıkma düzeyleri, büyük ölçüde kişisel faktörler, sosyal çevre ve aktif spor yapma durumu ile şekillenmektedir. Sporu hem motivasyon kaynağı hem de stresle başa çıkma aracı olarak gören öğrenciler için bu bulgular, üniversitelerdeki öğrenci destek sistemlerinin geliştirilmesinde yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the motivation for sports participation and the stress coping skills of students at the Faculty of Sport Sciences in terms of several demographic variables (gender, undergraduate program, class level, and active sports participation) and to reveal the relationship between these two variables. The study included 521 female and male students at the Faculty of Sport Sciences at Konya Selçuk University. The“Motivation for Sports Participation Scale,”developed in 1983 by Gill, Gross, and Huddleston and adapted to Turkish by Oyar, Aşçı, Çelebi, and Mülazımoğlu (2001), was used to determine motivation for sports participation. The“Stress Coping Styles Scale (SSTÖ),”developed by Folkman and Lazarus (1980) and adapted to Turkish by Şahin and Durak (1995), was used to determine levels of stress coping. A“Personal Information Form,”prepared by the researcher, was also used as a data collection tool to collect demographic information about the participants. Data were analyzed using independent sample t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA). According to the research findings, students' motivations for participation in sports are generally similar across genders; however, when subscales were examined, female students were found to have higher team spirit motivation, while male students were found to have higher achievement-oriented motivation. No significant difference was observed in stress coping levels by gender. While there were no differences in general motivation and stress levels between undergraduate programs, a significant difference was found only in the friendship subscale. Analysis by grade level revealed that upper-class students had higher motivations for success, team spirit, physical fitness, and friendship than first-year students. In contrast, first-year students had higher stress coping levels than other grades. Students who actively participate in sports had significantly higher stress coping skills than those who did not. In conclusion, the motivations for participation in sports and the level of stress coping of students in the Faculty of Sport Sciences are largely shaped by personal factors, their social environment, and their active sports participation. For students who see sports as both a source of motivation and a means of coping with stress, these findings may guide the development of student support systems at universities.