Application of LSTM-based deep learning models for seismic forecasting of a potential major earthquake using geophysical techniques in the marmara Sea Region, Türkiye
Marmara Denizi Bölgesi'nde olası büyük bir depremin sismik öngörüsü için LSTM tabanlı derin öğrenme modellerinin jeofiziksel yöntemlerle uygulanması
  1. Tez No: 959200
  2. Yazar: SHAHEEN MOHAMMED SALEH AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜNEYLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tez, Kuzey Anadolu Fayı (KAF) ile karakterize edilen sismik olarak aktif bir bölge olan Marmara bölgesindeki sismik aktivitenin anlaşılmasını ve tahmin edilmesini geliştirmek amacıyla ileri jeofizik analiz ve makine öğrenimi tekniklerini entegre eden kapsamlı bir çalışma sunmaktadır. Çalışma, sismik olayları tahmin etmek ve sismik tehlikeyi daha doğru bir şekilde değerlendirmek için Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM) ağları ve Kapalı Tekrarlayan Birimler (GRU) kullanmayı hedeflemektedir. Çeşitli kaynaklardan alınan tarihsel sismik veriler, sismik desenleri ve stres birikim bölgelerini belirlemek için kümeleme algoritmaları ve Temel Bileşen Analizi (PCA) verileri kullanılarak titizlikle yorumlanmıştır. Bulgular, İstanbul ve Prens Adaları çevresinde, özellikle merkezi Marmara bölgesinde önemli bir stres birikiminin olduğunu vurgulamaktadır. Bu bölgeler, önümüzdeki 30 yıl içinde büyük depremler (M ≥ 7) için yüksek riskli bölgeler olarak tanımlanmaktadır. Aksine, batı Marmara Denizi ve Trakya bölgesi yakınlarında ağırlıklı olarak stres salınımı gözlemlenmiş olup, bu bölgelerde birikmiş stresin hafifletildiği tarihsel sismik aktiviteler olduğu belirtilmiştir. Merkezi Marmara bölgesinde, özellikle Prens Adaları çevresinde ve Doğu Tekirdağ ile Batı İstanbul arasındaki geçiş bölgelerinde dikkate değer bir sismik boşluğun varlığı tespit edilmiştir. Bu durum belirtilen bölgelerde süregelen stres birikimi nedeniyle gelecekteki sismik olaylar için potansiyel bölgeler olduğunu düşündürmektedir. Çalışma, sismik riskleri azaltmak için sıkı izleme, katı bina kodları ve kamu farkındalık kampanyalarının kritik önemini vurgulamaktadır. Tarihsel veriler, jeofizik analiz ve makine öğrenimini entegre ederek, bu tez Marmara bölgesinin tektonik dinamiklerine dair önemli bilgiler sağlamakta olup, sismik tehlike değerlendirmesi ve azaltımı için pratik öneriler sunmaktadır. Bu araştırmada geliştirilen tahmin modelleri, deprem biliminde önemli katkılarda bulunarak, sismik aktiviteyi tahmin etmede ileri AI tekniklerinin potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study proposes a comprehensive framework integrating state-of-the-art geophysical analytics and powerful machine learning paradigms to address seismic activity prospecting in the Marmara region, one of the most seismically active areas related to the dextral North Anatolian Fault (NAF). By leveraging Long Short-Term Memory (LSTM) networks and Gated Recurrent Units (GRU), the aim of the study is to enhance the precision of seismic event predictions and seismic hazard evaluation. Clustering algorithms and Principal Component Analysis (PCA) are also applied to historical seismic data from multiple sources to delineate seismic clusters and regions of stress accumulation in the study. The results show considerable stress build-up in central Marmara especially around Istanbul and the Princes' Islands, highlighting these areas as high-risk zones for major (M ≥ 7) earthquakes for the next 30 years. Conversely, stress release zones were only recorded mostly in western Marmara Sea and near the Thrace region (Trakya) where the accumulated stress as a result of past seismic events was released. An important seismic gap was revealed in the central Marmara region, and surrounding the Princes' Islands and the transition region of Eastern Tekirdağ and Western Istanbul, implying that these segments of the Marmara- Sea earthquake could be future sources of significant contact for separating the Baykara and Marmara main fault blocks due to accumulated stress. To bridge this seismic gap, the study introduces a holistic geophysical approach alongside machine learning models that categorize fault stress levels across the locality by utilizing significant seismic characteristics (namely Peak Ground Acceleration (PGA), Peak Ground Velocity (PGV), Peak Ground Displacement (PGD), seismic events duration, energy (Arias Intensity) and dominant frequency). The study highlights the necessity of careful monitoring, strong construction codes, and education for the general public to reduce earthquake hazards. The combination of historical data analysis, geophysical modeling and machine learning approaches is an essential step toward fully understanding the tectonic evolution of the Marmara region and contributes to seismic hazard characterization and mitigation recommendations.