Türk sigortacılık sektöründe uluslararası iç denetim standartlarına uyum ve etkinlik üzerine bir model önerisi
Compliance with and effectiveness of international internal auditing standards in the Turkish insurance sector: A model proposal
- Tez No: 960189
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN ÇAĞIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Sigortacılık sektörü yapısı itibariyle güven ilişkisine dayalı ve kamuya hizmet sunan bir nitelik taşıdığından, çalışma yapısı da yine kanun ve yönetmeliklerle regülasyona uygun bir şekilde düzenlenmektedir. Sigorta şirketlerinin kilit kontrol departmanları arasında yer alan İç Denetim Birimlerinin çalışma esas ve usulleri ise yine bu düzenlemelerden biri olan ve 25 Kasım 2021 tarihinde yürürlüğe giren İç Sistemler Yönetmeliği'ne göre oluşturulmaktadır. Bununla birlikte özellikle çok uluslu sigorta şirketlerinin denetim faaliyetlerinde uygulamada olan uluslararası iç denetim standartları da Türk sigorta pazarında yer alan yabancı sermayeli şirketlerde uygulamada yer alabilmektedir. Bu çalışmada Türk sigorta sektöründe faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin denetim fonksiyonlarının etkinliğinin ve uluslararası iç denetim standartlarına uyumunun ölçülmesi amaçlanmaktadır. Yapılan çalışma ile şirketlerin iç denetim alanında kalite ve yeterliliklerini ortaya koyabilmek hedeflenmektedir. Çalışmanın literatüre ve sektöre katacağı değer aşamasında, uluslararası iç denetim standartlarına uyumlu bir çalışma modeli içeren denetim rehberi hazılanacaktır. Rehber içeriğinde sigortacılık şirketlerinde oluşturulacak denetim departmanlarının hangi kriterleri taşıması gerektiği, genel çalışma usul ve esaslarının neler olduğu, şirketlerin süreçleri ve bunlara bağlı risk haritalarının nasıl belirleneceği, sigortacılıkta yeni bir gündem olarak ESG (Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) konularının nasıl yönetileceğine ve son olarak başından sonuna bir denetim çalışmasının nasıl yürütüleceğine dair uygulayacağı bir rehber oluşturacaktır. Literatür araştırması yapıldığında iç denetim konusunun teorik olarak da oldukça kısıtlı çalışma içerdiği görülmüştür. Bu sigortacılık alanına indirgendiğinde ise çalışma sayısının oldukça az olduğu gözlemlenmiştir. Dolayısıyla sigortacılıkta iç denetim konusunun ele aldığımız bölüm başlıkları ile birlikte geniş bir teorik anlatımla iç denetim kaynağı olarak literatüre katkı sağlaması beklenmektedir. Çalışmada iç denetim bütünsel olarak şirket tecrübesiyle elde edilen somut belge ve örneklerle desteklenerek adım adım açıklanacağından çalışmanın sektör için bir atlas ve iç denetim kılavuzu niteliği taşıması beklenmektedir. Dolayısıyla gerek iç denetim departmanında çalışanlar için gerekse bu departmanda çalışma düşüncesi olan bireyler için yol gösterici bilimsel bir kaynak olacaktır. Ayrıca sigorta şirketlerin iç denetim departmanlarında yeni model geliştirebileceği ve iç denetim süreçlerini daha efektif işletmeye yönelik adımlar atabilecekleri düşünülmektedir. Çalışmada anket ve ropörtaj teknikleri ile veriler toplanarak analizler yapılacaktır. Anket ve ropörtaj sonuçlarına göre sigorta şirketlerinin iç denetim fonksiyonlarının uluslararası standartlara uygunluk, hukuka uygunluk ve doğru uygunalabilirlik ve etkinlik açılarından nasıl bir durumda olduğu ortaya koyulmuş olacaktır. Buna göre sektörün eksiklikleri ortaya koyularak bunların çözümlenmesine yönelik öneriler geliştirilebilecektir. Çalışma beş bölümde ele alınacaktır. Birinci bölümde Türkiye ve Dünyada Sigortacılık sektörünün genel yapısı ve güncel durumu değerlendirilecektir. İkinci bölümde denetim kavramı, denetim türleri ve iç denetim alanları incelenecektir. Üçüncü bölümde sigorta sektöründe iç denetim ve uluslararası iç denetim standartlarına değinilerek, dördüncü bölümde çalışmanın kalıcı değeri olan sektör rehberi oluşturulacaktır. Beşinci bölümde ise Türkiye sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren şirketlere anket araştırması çalışması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the insurance sector is based on a relationship of trust and provides services to the public, its working structure is also regulated by laws and regulations in accordance with the regulation. Working principles and procedures of Internal Audit Units, which are among the key control departments of insurance companies, are established in accordance with the Internal Systems Regulation, which is one of these regulations and entered into force on November 25, 2021. In addition, international internal audit standards, which are applied especially in the audit activities of multinational insurance companies, can also take place in practice in companies with foreign capital in the Turkish insurance market. In this study, it is aimed to measure the effectiveness of the audit functions of insurance companies operating in the Turkish insurance sector and their compliance with international internal audit standards. The aim of the study is to demonstrate the quality and competence of companies in the field of internal audit. At the stage of the value that the study will add to the literature and the sector, an audit guide will be prepared that includes a working model compatible with international internal audit standards. In the content of the guide, which criteria should be met by the audit departments to be established in insurance companies, what are the general working procedures and principles, how to determine the processes of the companies and the risk maps related to them, how to manage ESG (Environmental, Social and Governance) issues as a new agenda in insurance, and finally from the beginning. Finally, it will provide practical guidance on how to conduct an audit. When the literature research was conducted, it was seen that the subject of internal audit theoretically included very limited studies. When this is reduced to the field of insurance, it is observed that the number of studies is quite low. Therefore, it is expected that the subject of internal audit in insurance will contribute to the literature as an internal audit resource with a broad theoretical explanation together with the chapter titles we have discussed. It is expected that the study will be an atlas and an internal audit guide for the sector, as internal audit will be explained step by step, supported by concrete documents and examples obtained from the company's experience as a whole. Therefore, it will be a guiding scientific resource for both those working in the internal audit department and individuals who have the idea of working in this department. In addition, it is thought that insurance companies can develop a new model in their internal audit departments and take steps to operate their internal audit processes more effectively. In the study, data will be collected and analyzed by survey and interview techniques. According to the results of the survey and interviews, it will be revealed how the internal audit functions of insurance companies are in terms of compliance with international standards, compliance with the law, correct applicability and effectiveness. Accordingly, the deficiencies of the sector will be revealed and suggestions will be developed to solve them. The study will be discussed in five parts. In the first part, the general structure and current situation of the Insurance sector in Türkiye and in the World will be evaluated. In the second part, the concept of audit, audit types and internal audit fields will be examined. In the third part, internal audit and international internal audit standards in the insurance sector will be mentioned, and in the fourth part, the sector guide, which is the permanent value of the study, will be created. In the fifth part, a survey will be conducted on companies operating in the Turkish insurance sector.