Uluslararası işletmelerde yönetim ve organizasyonel dijital dönüşüm: Bir yapay zekâ uygulaması
Management and organizational digital transformation in international businesses: An artificial intelligence application
- Tez No: 960236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZKURT, DOÇ. DR. İBRAHİM FURKAN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması, uluslararası işletmelerde dijital dönüşümün ve yapay zekânın yönetim ve organizasyonel etkilerini hedeflemektedir. Teknolojinin stratejik bir araç olarak kullanılması, iş süreçlerinin yeniden yapılandırılmasına ve büyük veri analitiğiyle derinlemesine bilgi sağlanmasına olanak tanımaktadır. Bu durum, yönetim süreçlerinin ve organizasyon stratejilerinin daha etkili bir şekilde optimize edilmesini mümkün kılmaktadır. Yapay zekâ, verileri analiz ederek objektif karar alma imkânı sunarken, sürekli öğrenme yeteneği sayesinde stratejik planlamayı güçlendirmektedir. Araştırmada, yapay zekâ uygulamalarının yönetim süreçlerini daha dinamik, veri odaklı ve yenilikçi hale getirdiği gösterilmektedir. Yapay zekâ, yalnızca mevcut süreçleri iyileştirmekle kalmayıp, organizasyonların geleceğe yönelik stratejiler oluşturmasına da katkı sağlamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında geliştirilen yenilikçi bir yapay zekâ uygulaması ile uluslararası ve büyük ölçekli işletmelere ait dijital dönüşümle oluşan büyük dijital verileri analiz ederek, bu verilerin organizasyonel yapılar üzerinde etkin yönetim ve stratejik karar alma süreçlerine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the impacts of digital transformation and artificial intelligence on management and organizational structures in international businesses. The use of technology as a strategic tool enables the restructuring of business processes and provides deep insights through big data analytics. This facilitates the optimization of management processes and organizational strategies more effectively. Artificial intelligence enhances strategic planning by analyzing data to enable objective decision-making while continuously learning and improving. The research demonstrates that AI applications make management processes more dynamic, data-driven, and innovative. Artificial intelligence not only improves existing processes but also contributes to the development of forward-looking strategies for organizations. Within the scope of this thesis, an innovative AI application has been developed to analyze the vast digital data generated by digital transformation in international and large-scale enterprises. This aims to contribute to effective management and strategic decision-making processes by leveraging these data for organizational structures.