Bosna Hersek'te bagimsizlik sureci ve Turkiye
Period of Bosnia and Herzegovina?s independency and Turkey
- Tez No: 960288
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Josip Broz Tito'nun, 1980 yılında ölümünden sonra, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti (YSCF) Komünist Partisi, otoriter ve merkezi gücünü yitirmeye başladı. Sırbistan Cumhuriyeti'nin Yugoslavya'daki diğer cumhuriyetler üzerinde egemenlik kurmaya çalışırken Slovenya ve Hırvatistan YSCF'den ayrıldığını ilan etti ve Bosna Hersek'te savaş başladı.Bosna Hersek'teki ilk çok partili seçimlerde (1990) Sırp Demokratik Partisi (SDS) ve Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) yanında Demokratik Hareket Partisi (SDA) en fazla oy alan parti oldu. SDA Partisinin genel başkanı Alija Izetbegovic, cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu ve onun kararları, 1990 Aralığı ile 1992 Nisanı arasında, Bosna Hersek'in bağımsızlığa ulaşmasında çok önemli roller oynamıştır.Tezde YSCF'nin dağılmasına neden olan temel dinamikler ele alındi. Daha sonra Alija İzetbegoviç'in yaşam öyküsü ve kurduğu parti hakkında temel bilgiler verildi. İzetbegoviç'in cumhurbaşkanlığı makamına gelmesinden sonra, bağımsızlığa giden sürecin hızlandığı ve Türkiye Cumhuriyeti ile bir diplomatik trafiğin başladığı dikkati çekmektedir. Bosna Hersek ile Türkiye arasında, ortak geçmişin de etkisiyle kolayca kurulan diyalog yuzünden Türkiye Bosna Hersek'i tanımıştı. Bu sürece ilişkin ayrıntılar gösterildi.
Özet (Çeviri)
After Josip Broz Tito?s death in 1980 the centralized power and authority of the Communist Party of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia started to weaken. A new process started in which Serbia tended to impose its will; Slovenia and Croatia declared independence and Bosnia and Herzegovina stumbled into war.The Party of Democratic Action (PDA / SDA), Serbian Democratic Party (SDP / SDS) and the Croatian Democratic Union (CDU / HDZ) won the first multiparty elections in Bosnia and Herzegovina in 1990. Alija Izetbegovi?, the president of the PDA, became the president of Bosnia and Herzegovina and the decisions he made from December 1990 to April 1992 were decisive regarding the independence of Bosnia and Herzegovina.This paper is dealing with the main causes of the breakdown in the Socialist Federal Republic of Yugoslavia. The biographical facts of Alija Izetbegovi? and the PDA, the party he had formed, were also presented in this paper. Since Alija Izetbegovi? had come to power, the actions regarding the achievement of the Bosnian independence and the intensification of diplomatic relations between Turkey and Bosnia and Herzegovina seemed to be very immediate. Owing to the history they shared and their mutual understanding a dialogue between the two countries was established within which the Republic of Turkey recognized the independence of Bosnia and Herzegovina. The analysis of this relationship was also presented in the paper.