Ortaçağ Türk denizciliği ve Ege-Akdeniz adalarının fethi
  1. Tez No: 96036
  2. Yazar: MERT PELİNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZKUYUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Anadolu'da yaşayan topluluklar ister istemez denizcilikle ilgilenmek zorundaydı. Dolayısıyla deniz toplulukların ekonomik ve siyasi yaşamlarım etkileyen en önemli unsurlardan biri olmuştur. 1071 Malazgirt zaferiyle Anadolu'yu yurt edinmeye başlayan, Türkler de denizciliğin önemini kavramışlardı. Bu doğrultuda denizcilik ile ilgili faaliyetlerini devlet politikasına paralel tutan ve geliştiren Türkler Çaka Bey ve Süleyman Şah olmuştur. Ancak yeni gelişmekte olan Türk denizciliği batı dünyasının gerçekleştirdiği Haçlı Seferleri sonucu yaklaşık 200 yıl duraklama dönemi geçirmiştir. Bu duraklama dönemi sonucu doğu, 1300'lerin başında Anadolu Beyliklerinin ortaya çıkması ile beraber Türk denizciliği yeniden gelişerek ve batıya rakip olarak ortaya çıkmıştır. Nihayet 14. yüzyılda Anadolu Beyliklerinin çoğunu hakimiyeti altına alan Osmanlı Devleti bundan sonra Türk denizciliğini büyük bir güç haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the geographical position, the people who lived in Anatolia, had to be interest in the navigation. As the time pass, the navigation become a most of efective factor in their economics, politics and military life. After the Malazgirt victory in 1071, Turks had started to settlement in Anatolia. After the settlement, they had begun the navitigation activities on the seas which surrounds the Anatolia. Çaka Bey and Süleyman Şah were the primier Turkish sailors. They were not only a sailor, but also state governor and they accepted the navigation as the state politics to make new conquest on the Byzantine lands. The Turkish navigation movements have been continued up the Crusades. After begining of the crusades, Turkish navigation lived a hesitation just for 200 years. At the begin of the 14 century, Turkish Emirates had been founded in Anatolia instead of Seljukid Empire. With the foundation of the Turkish Emirates, the Turkish navigation started to progress and it became more powerfull then the before. As the Turkish navigation gets power, it also became a very serious and dangereous rival against to Western Navigations. İn the second half of the 14th century Ottoman State took the many other Anatolian emirates under its domination. After this step, Ottoman state gave much more importance to the navigation and became the bigest navy forces of the world.