Psoriasisli bireylerde öz tiksinme ve içselleştirilmiş damgalanmanın incelenmesi
Examining self-disgust and internalized stigma in individuals with psoriasis
  1. Tez No: 960660
  2. Yazar: FEYZANUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KARS FERTELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma psoriasisli bireylerde öz tiksinme ve içselleştirilmiş damgalanmanın incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışma, 01.10.2024-31.05.2025 tarihleri arasında Sivas Numune Hastanesi Dermatoloji Polikliniğinde yürütülmüştür. Araştırma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 223 birey ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Öz Tiksinme Ölçeği-Revize Formu ve Psoriasiste İçselleştirilmiş Stigmatizasyon (Damgalanma) Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 25.0 programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde t testi, tek yönlü varyans analizi (F testi), Bonferroni post-hoc analizi, Pearson korelasyon analizi ve öz tiksinme düzeyini yordayan değişkenleri belirlemek basit doğrusal regresyon ve çok değişkenli doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda psoriasisli bireylerin Öz Tiksinme Ölçeği- RF puanı (37,07±16,7) düşük olarak ve Psoriasiste İçselleştirilmiş Stigmatizasyon (Damgalanma) Ölçeği puanı (59,89±14,40) düşük olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine self-disgust and internalized stigma in individuals with psoriasis. The descriptive and cross-sectional study was carried out at the Dermatology Outpatient Clinic of Sivas Numune Hospital between 01.10.2024 and 31.05.2025. The research was completed with 223 individuals who met the research criteria and agreed to participate in the study. The research data were obtained using the Descriptive Information Form, Self-Disgust Scale-Revised Form, and Internalized Stigma Scale in Psoriasis. IBM SPSS Statistics 25.0 program was used for data analysis. In evaluating the data, t-test, one-way analysis of variance (F test), Bonferroni post-hoc analysis, Pearson correlation analysis, and simple linear regression and multivariate linear regression analyses were performed to determine the variables predicting self-disgust levels. As a result of the analyses, the Self-Disgust Scale-RF score (37.07±16.7) of individuals with psoriasis was found to be low, and the Internalized Stigma Scale in Psoriasis score (59.89±14.40) was also found to be low.