Adalet Partisi iktidarı döneminde Türkiye Sovyet Rusya ilişkileri (1965-1971) (Cumhuriyet-Tercüman-Milliyet gazeteleri örneği)
Turkey-Soviet Russia relations during the Justice Party government (1965-1971) (Cumhuriyet-Tercüman-Milliyet newspapers example)
  1. Tez No: 960992
  2. Yazar: RABİA SÖNMEZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Adalet Partisi döneminde Türkiye ve SSCB ilişkileri tezin konusunu oluşturmaktadır. Dönem basınından Cumhuriyet, Milliyet ve Tercüman gazetelerindeki haberler ekseninde iki devlet arasındaki ilişkiler değerlendirilecektir. Türk-Sovyet ilişkileri, Soğuk Savaş döneminin başlangıcında neredeyse kopma durumuna gelmişti. Türkiye'nin ise gündeminde bu dönemde Kıbrıs Meselesi vardı. Kıbrıs Meselesi yüzünden ABD ile bazı sorunlar ortaya çıkmış, ABD Türkiye'ye karşı siyasi ve diplomatik bir tutum geliştirmişti. Türkiye, dış politikasında hem batıyla hem de SSCB ile ilişkilerini geliştirmeye başlamıştı. Bu dönemde SSCB ile yardımı ile Türkiye'de sanayi tesisleri kurulmuş ve barajlar inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the relations between Türkiye and the USSR during the Justice Party period. The relations between the two states will be evaluated on the basis of the news in Cumhuriyet, Milliyet and Tercüman newspapers from the press of the period. Turkish-Soviet relations were almost at a breaking point at the beginning of the Cold War. The Cyprus Issue was on Turkey's agenda during this period. Some problems arose with the USA due to the Cyprus Issue, and the USA developed a political and diplomatic attitude towards Turkey. Turkey had begun to improve its relations with both the West and the USSR in its foreign policy. During this period, industrial facilities were established and dams were built in Turkey with the help of the USSR.