Kurum ve kuruluşlarda elektronik belge yönetim sistemi risk unsurları ve eğitimi: Çankırı Karatekin Üniversitesi örneği
Electronic records management system risk elements and training in institutions and organizations: Çankırı Karatekin University example
- Tez No: 961152
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki kurum ve kuruluşlarda Elektronik Belge Yönetim Sisteminde (EBYS) risk yönetimi konusu irdelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, elektronik belge yönetim sistem ve süreçlerindeki risklerin belirlenmesi, analiz edilmesi ve bunların azaltılmasına yönelik bir eğitim materyalinin geliştirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle literatürde yer alan kaynaklardan (rehberler, standartlar, akademik çalışmalar vb.) taslak bir eğitim materyali oluşturulmuştur. Ardından belge yönetimi alanında çalışmaları olan uzman/akademisyenlerden 8 kişi, örneklem olarak seçilen 13 kurum ve kuruluşta görev yapan EBYS temsilcileri ve EBYS yazılımı geliştiren 3 firma ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış mülakat tekniğinin kullanıldığı bu süreçte katılımcılardan elde edilen veriler MaxQDA yazılımı aracılığı ile değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda risklerin yönetilmesine katkı sağlayacak bir eğitim materyali geliştirilmiştir. Bu materyal, deneysel bir model çerçevesinde Çankırı Karatekin Üniversitesinde görev yapan yazışma personeline (sekreter) uygulanmıştır. Eğitimin etkinliğinin ve başarısının ölçülmesine yönelik eğitim öncesinde ve sonrasında test uygulanmıştır. Eğitime katılanların son testteki %36,8'lik genel puan artışı istatistiksel açıdan anlamlıdır. EBYS risk unsuruna yönelik konular düzeyinde yapılan değerlendirmede de son testteki başarı puanları istatistiksel olarak anlamlıdır. Eğitim sonrası bu puan artışında demografik özellikler farklılığa neden olmamakla birlikte yalnızca hizmet süresinin anlamlı olduğu anlaşılmıştır. Geliştirilen eğitim materyalinin farklı kurumlarda uygulanabilir ve geliştirilebilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the risk management in Electronic Records Management System (ERMS) in institutions and organizations in Turkey. The main purpose of the study is to develop a training material to identify, analyze and reduce risks in electronic records management systems and processes. For this purpose, a draft training material was first created from sources in the literature (guides, standards, academic studies, etc.). Then, interviews were conducted with eight experts/academics working in the field of records management, ERMS representatives working in thirteen institutions and organizations selected as a sample, and three companies developing ERMS software. In this process, where the semi-structured interview technique was used, the data obtained from the participants were evaluated through MaxQDA software. As a result of the evaluations, a training material that will contribute to the management of risks was developed. This material was applied to correspondence personnel (secretaries) working at Çankırı Karatekin University within the framework of an experimental model. A test was applied before and after the training to measure the effectiveness and success of the training. The 36.8% general score increase of the participants in the post-test is statistically significant. In the evaluation made at the level of subjects regarding the ERMS risk element, the success scores in the post-test are statistically significant. It was understood that demographic characteristics did not cause a difference in this score increase after the training, but only the service period was significant. It was concluded that the developed training material could be applied and improved in different institutions.