Edirne ilinde aile sağlığı merkezlerinde görev alan hekimlerin gelişimsel kalça displazisi tanısı ve tedavisi hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumları
Knowledge and attitudes of physicians working in family health centers in Edirne province regarding the diagnosis and treatment of developmental dysplasia of the hip
- Tez No: 963233
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gelişimsel kalça displazisi, doğum öncesinde normal gelişen kalça ekleminin çeşitli faktörler nedeniyle anatomik ilişkisinin bozulduğu dinamik bir hastalıktır. Erken teşhis edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu araştırmada, Edirne'de aile sağlığı merkezlerinde görev yapan hekimlerin gelişimsel kalça displazisi konusundaki bilgi düzeyleri ve tutumları değerlendirilmiştir. Çalışma, 01.06.2024 - 31.08.2024 tarihleri arasında birinci basamak sağlık hizmetlerinde görev yapan 135 aile hekiminden çalışmaya katılmayı kabul eden 106 aile hekimi ile yürütülmüştür. Araştırmacılar tarafından hazırlanan anket formu, katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, bilgi düzeylerini ve tutumlarını değerlendiren 41 sorudan oluşmaktadır. Katılımcıların genel bilgi puanı ortalaması 19,93 (±3,78), tarama bilgi puanı 9,77 (±2,47), tedavi bilgi puanı 19,36 (±3,22) ve toplam bilgi puanı 49,07 (±7,5) olarak bulunmuştur. Aile hekimliği süresi, çalışma statüsü ve gelişimsel kalça displazili çocukları takip etme durumu ile bilgi düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Developmental dysplasia of the hip is a dynamic disorder in which the anatomical relationship between the femoral head and the acetabulum is disrupted due to various factors, despite normal prenatal development of the hip joint. If not diagnosed early, developmental dysplasia of the hip can lead to severe health complications. This study aims to assess the knowledge levels and attitudes of physicians working in family health centers in Edirne regarding developmental dysplasia of the hip. The study was conducted between June 1, 2024, and August 31, 2024, with 106 family physicians who agreed to participate from among 135 working in primary healthcare services. A questionnaire developed by the researchers was used to collect data on participants' sociodemographic characteristics, knowledge levels, and attitudes. The mean general knowledge score of the participants was 19.93 (±3.78), the screening knowledge score was 9.77 (±2.47), the treatment knowledge score was 19.36 (±3.22), and the total knowledge score was 49.07 (±7.5). No statistically significant relationship was found between knowledge level and factors such as years of experience in family medicine, employment status, or follow-up of children with developmental dysplasia of the hip.