Cumhuriyet'in mağazalarından giyinmek: Bir mağazacılık modeli örneği olarak Sümerbank İstanbul Mağazaları
Dressing from the stores of the Republic: Sümerbank Istanbul Stores as an example of a retail model
- Tez No: 963556
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez çalışması, 11 Temmuz 1933 tarihinde kurulan Sümerbank‟ın, ürettiği mamullerinin satışını yapabilmek ve piyasayı düzenlemek amacıyla 1934 yılından itibaren İstanbul‟da açtığı mağazaların hikayesini anlatmaktadır. Tezde bu mağazaların açılmasına neden olan sosyal ve ekonomik gelişmeler incelenmiş, Sümerbank mağazalarının İstanbul‟un alışveriş kültürüne yaptığı katkılar vurgulanmıştır. Tezde Sümerbank‟ın başlangıçta „Yerli Mallar Pazarı‟ adıyla bilinen, 1930 yılında İstanbul Bahçekapı ve 1931 yılında Beyoğlu‟nda açtığı mağazalar ile 1938‟de kurulan Sümerbank Yerli Mallar Pazarları Müessesesi‟nin kuruluş süreçleri ve değişimleri incelenmiştir. Ayrıca, 1946‟da Sümerbank Yerli Mallar Pazarları‟nın Sümerbank İplik ve Dokuma Fabrikası Müessesesi‟ne devredilmesi ve 1949‟da Sümerbank Yerli Mallar Pazarları Müessesesi‟nin kapanmasıyla Sümerbank Alım Satım Müessesesi‟nin kurulması konularına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis narrates the story of the stores opened by Sümerbank which was founded on July 11, 1933 in Istanbul beginning in 1934, with the purpose of selling the products it manufactured and regulating the market. The thesis examines the social and economic developments that led to the opening of these stores and highlights the contribution of Sümerbank stores to the shopping culture of Istanbul. The thesis explores the establishment processes and changes of the stores initially known as the Yerli Mallar Pazarı, which were opened in 1930 in Bahçekapı and in 1931 in Beyoğlu, as well as the Sümerbank Yerli Mallar Pazarları Müessesesi founded in 1938. Additionally, the thesis also addresses the transfer of the Sümerbank Yerli Mallar Pazarları to the Sümerbank İplik ve Dokuma Fabrikası Müessesesi in 1946 and the closure of the Sümerbank Yerli Mallar Pazarları Müessesesi in 1949, which led to the establishment of the Sümerbank Alım Satım Müessesesi.