Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin bilgilenme sürecinde sosyal medyanın etkisi: Ön lisans öğrencileri üzerine bir karma yöntem araştırması
The impact of social media on the information process of university students in Turkey: A mixed method research on undergraduate students
  1. Tez No: 963562
  2. Yazar: FATMA UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Sosyal medya, varlığı eski bir tarihe dayanmamasına rağmen hızlıca adapte olunması ve etkileri açısından insan hayatında hep varmış hissi ile önemli bir noktada durmaktadır. Yeni medya bünyesinde ifade edilen sosyal medya, kullanıcılarına interaktif bir alan sunmaktadır. Böylelikle kullanıcılar, sosyal medyada paylaşılanları takip etmekle kalmayıp, paylaşım yapabilmekte ve/veya paylaşılanlar hakkında yorumda bulunabilmektedir. Sosyal medyada bilimden felsefeye, sanattan gündeme hemen her konuda paylaşımlar görmek mümkündür. Günümüzde bireyler bu paylaşımlardan rahat ve hızlı bir şekilde faydalanabilmektedir. Bu durum, sosyal medyanın bireylerin herhangi bir konuda bilgilenme, öğrenme sürecini etkileyen bir unsur olduğunu göstermektedir. Bu noktada sosyal medyanın nasıl kullanıldığı önem arz etmektedir; çünkü oldukça yoğun bilgi akışının olduğu bir ortamda doğru bilgiye ulaşım güçleşmektedir. Dolayısıyla sosyal medya kullanıcılarının bilgi davranışlarının önemi ortaya çıkmaktadır. Çalışmanın amacı, okuryazarlık kazanımları olduğu düşünülen ve öyle olması beklenen üniversitelerin ön lisans düzeyinde öğrenim gören öğrencilerinin sosyal medyanın bilgilenme süreçlerindeki etkisini incelemektir. Bu kapsamda ilk olarak, Türkiye'de yapılan ilgili çalışmalar araştırılmıştır. Daha sonra çalışmanın önemi, kapsamı, amacı, hipotezi, yöntemi, araştırma soruları ve literatür araştırılmasına yer verilerek kavramsal çerçevede açıklamalar yapılmıştır. Eş zamanlı olarak saha araştırması için çalışmalara başlanmış ve ön lisans öğrencilerinin evren olarak seçildiği araştırma tamamlanmıştır. Araştırmacı, ön lisans programlarında ders veren bir öğretim görevlisidir. Bu sebeple bu programlarda öğrenim gören öğrencilerin sosyal medya kullanımına ilişkin gözlem yapabilme olanağına sahiptir. Öte yandan araştırmacının örneklem kitlesine rahatlıkla ulaşabilme durumu söz konusudur. Bu sebepler örneklemin ön lisans öğrencilerin seçilmesinde etkili olmakla birlikte ön lisans öğrencilerinin lisans ve/veya lisansüstü düzeyinde öğrenim gören öğrencilerine nazaran daha kısa süre akademik ortamda olmalarının göz önünde bulundurulması esas sebep olmuştur. Araştırma neticesinde, ön lisans öğrencilerinin sosyal medyayı etkin ve yoğun bir şekilde kullandıkları, en çok kullanma amaçlarının güncel, farklı ve yeni bilgileri takip etmek olduğu anlaşılmıştır. Dolayısıyla sosyal medyanın bir bilgi kaynağı olarak kullanıldığını söylemek mümkündür. Sosyal medyanın en büyük avantajı medyada gündemi takip edebilmek ve merak edilen yeni bilgilere ulaşabilmek; en büyük dezavantaj ise doğru olmayan bilgilerin sosyal medyada fazla olması ve bu durumun ön lisans öğrencilerinin sosyal medyada paylaşılan bilgilere olan güveni azalttığı olarak tespit edilmiştir. Öte yandan, öğrencilerin sosyal medyadan edindikleri bilgileri teyit etme yöntemleri, endişelerinin yanında zayıf kalmaktadır. Bu zafiyetin giderilmesinin, öğrencilerin sosyal medyayı kullanırken ilgili okuryazarlık becerilerini ortaya koymaları ve doğru bilgiyle insanları buluşturabilecek alanında uzman olan fakat sosyal medyayı kullanmayan/kullanamayan kişilerin, sosyal medyayı kullanmaları noktasında teşvik edilmesiyle mümkün olabileceği düşünülmektedir. Üniversite öğrenimi öncesinde öğrencilerin, okuryazarlık kazanımları için alanında uzman araştırmacıların Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde çalışmalar yapmaları gerekliliklerine de dikkat çekilmiştir. Ayrıca ilgili mevzuatın doğru anlaşılması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için çalışmaların yapılmasının faydalı olacağı dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of information directly affects many areas, from the individual's decisionmaking processes to academic development, social awareness and democratic participation. Today, not only accessing information, but also accessing reliable and accurate information has become the basic criterion of success. The reason for this is that while technology enables individuals to access information anytime and anywhere, significant problems such as information pollution and the spread of unverified content have emerged, especially in digital environments. Social media is one of these environments. Although social media does not have a long history, it has quickly adapted due to its impact and has become an important part of human life. Social media, which is a part of new media, offers its users an interactive area. Thus, users can not only follow what is shared on social media, but also share content and/or comment on what is shared. It is possible to see posts on almost every subject on social media, from science to philosophy, from art to current events. Today, individuals can easily and quickly benefit from these posts. This shows that social media is a factor that affects the learning process of individuals on any subject. At this point, how social media is used is important, because it becomes difficult to access accurate information in an environment where the flow of information is high. Social media users frequently encounter false information, disinformation, and malicious information; this is false and/or misleading information that distorts individuals' perception of reality and negatively affects their decision-making processes based on information. At the same time, users are exposed to infodemic and information obesity. Therefore, the importance of social media users' information behaviors comes to the fore. Information behavior is a dynamic process that encompasses all dimensions of an individual's relationship with information. This process includes not only actively seeking information, but also encountering information, evaluating it, sometimes rejecting it, or internalizing it without realizing it. Users may encounter news without actively seeking it; they may be influenced by a post without consciously researching it. Therefore, information is no longer just something“searched for”; it has become an element that attracts, directs, shapes, and even unconsciously transforms an individual's attention. In this respect, information behavior is as layered, complex, and often intuitive as individuals' relationship with the world. Platforms such as social media are at the forefront of environments that shape information behavior. The aim of this study is to focus the attention of associate degree programs at universities that are expected to promote literacy on the broad areas of information available on social media. In this context, relevant studies conducted in Turkey were first examined. ubsequently, explanations were provided within a conceptual framework, covering the importance, scope, purpose, hypothesis, method, research questions, and literature review of the study.At the same time, a field research was initiated and the study was completed with associate degree students selected as a sample. The researcher is a lecturer who teaches in associate degree programs. Therefore, he has the opportunity to observe the social media usage of students enrolled in these programs. On the other hand, the researcher can easily reach the sample population. Although these reasons are effective in selecting associate degree students as a sample, the main reason is that associate degree students spend less time in the academic environment compared to students studying at undergraduate and/or graduate levels. Data were collected from associate degree students enrolled at Doğuş University in the 2022-2023 academic year through surveys and interviews. The questions are mainly related to social media usage and trust. The data obtained with both techniques were evaluated separately and the research results were presented. This is because university students are seen as individuals who are curious, aware of the importance of seeking accurate information, and able to use technology appropriately in their learning process. The study is based on the hypotheses that“Social media is one of the sources of information. Shareable information on any subject can be easily followed through social media tools. Shareable information on any subject can spread rapidly through social media tools. The accuracy of most of the information on social media is not clear. The vast majority of university students in Turkey use social media. University students in Turkey internalize any information they learn from social media without questioning or researching it, and can share the information on social media without questioning its accuracy. The fact that university students in Turkey receive and transfer information on social media without thinking about it harms the intellectual, well-equipped, and well-informed society of the country.”Because, contrary to expectations, the researcher has a concern that university students internalize any information they learn from social media without verifying its accuracy. It is thought that this study is important in terms of determining whether this concern is true or false. As a result of the research, it would be beneficial for researchers in the field of Information and Document Management, one of whose goals is to bring accurate information sources together with their users, to conduct studies on the relationship between social media and information and to announce these studies in academic environments. In addition, it is thought that it is important for researchers to conduct studies that will contribute to literacy. On the other hand, while university students are expected to internalize concepts such as information and media literacy and digital literacy while using social media, it has been observed as a result of the research that this does not receive sufficient response. In this context, it would be beneficial for researchers who are experts in the field of Information and Document Management to cooperate with the Ministry of National Education for the literacy training of students before university and to effectively present their studies on this subject. Experts who will provide students with accurate information can determine their social media usage habits and provide training on social media usage skills if these habits and/or skills are weak. In this way, the accurate information source is increased on social media. An orientation can also be considered for sharing accurate information on the most used social media of the period. It would be beneficial to conduct studies on announcing verification platforms. It is thought that students will benefit from being able to find answers to any information they question,“I wonder if it is true?”, on well-studied verification platforms that are the basis for their knowledge. It will also be beneficial to contribute to the correct understanding of the relevant legislation in Turkey and, if necessary, to its improvement and/or development.