Sıçan iskelet kası iskemi reperfüzyon hasarı modelinde apokinin'in etkisi: Deneysel çalışma
The effect of apocynin in rat skeleteal muscle ischemia reperfusion injury model: An experimental study
  1. Tez No: 963717
  2. Yazar: ALPAY DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE SİNEM EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Antioksidan özelliği öne sürülmüş pek çok madde çeşitli iskemi reperfüzyon(İ/R) modellerinde incelenerek değerlendirilmiştir. Çalışmamızın amacı bir NADPH oksidaz(NOX) inhibitörü olan apokinin'in sıçan iskelet kası iskemi reperfüzyon hasarı modelinde etkisini incelemektir. Çalışmada 200-350gr arasında değişen 32 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar I/R+DMSO(dimetilsülfoksit), I/R+Apokinin+DMSO, I/R+Serum fizyolojik(SF), kontrol(sham) olarak 4 gruba ayrıldı. Sıçanlara sıçan arka ekstremite İ/R hasarı modeli uygulanarak 120 dakika süreyle iskemi sonrasında 120 dakika süre ile reperfüzyon uygulandı. Reperfüzyondan 15 dakika önce deney grubuna 0,015ml % 8 DMSO ve 0,285 ml SF'de çözünmüş 20mg/kg dozunda apokinin, DMSO grubuna 0,015 ml % 8 DMSO ve 0,285 ml SF çözeltisi ve iskemi reperfüzyon grubuna 0,3 ml SF intraperitoneal olarak verildi.Kontrol grubuna ise sadece insizyon ve femoral arter izolasyonu uygulandı. Çalışma sonunda plazmada TNF-α ve IL-1β beta düzeyi ile kasta oksidatif stres markerları olan malonaldehit(MDA), glutatyon(GSH), myeloperoksidaz(MPO) seviyeleri ölçüldü. Verilerin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi(ANOVA) ve ileri analiz olarak Tukey's testi ile yapıldı. P değerinin 0.05'ten küçük olduğu durumlar anlamlı olarak kabul edildi. SF uygulanan I/R grubunda serum TNF-α ve İL-1β düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Buna karşılık DMSO ve apokinin+DMSO uygulanan gruplarda İ/R grubundaki artış anlamlı olarak düşmüştür. Özellikle XI apokinin+DMSO tedavisi uygulanan deney grubunda TNF-α ve İL-1β değerleri kontrol değerlerine yaklaşmıştır. Gastroknemius kasında glutatyon düzeyleri kontrol grubuna göre SF uygulanan I/R grubunda düşük bulunmuştur. Bu düşüşün DMSO ve apokinin+DMSO ile tedavi uygulanan gruplarda anlamlı olarak önlendiği görülmüştür. Gastroknemius kasında MDA düzeyleri açısından kontrol grubuna göre SF uygulanan I/R grubunda anlamlı bir artış bulunmuştur. DMSO ve DMSO+Apokinin uygulaması ise MDA düzeylerindeki bu yükselmeyi anlamlı olarak azaltmıştır. İ/R modeli gastroknemius kasında nötrofil infiltrasyonunu ve buna bağlı olarak MPO değerlerini kontrol grubuna göre anlamlı olarak artırırken, MPO aktivitesi DMSO ve DMSO+Apokinin uygulanan gruplarda anlamlı olarak azaltılmıştır. MPO ve MDA değerleri apokinin+DMSO uygulanan deney grubunda kontrol değerlerine yaklaşmıştır. Çalışmamızda apokinin ve taşıyıcısı olan DMSO gruplarında iskelet kası İ/R hasarındaki etkisi ilk kez değerlendirilmiştir. Hem apokinin+DMSO hem de taşıyıcısı olan DMSO gruplarında İ/R aracılı iskelet kası hasarını engellediği ve iskelet kasında inflamasyon parametrelerini anlamlı derecede azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various substances proposed with antioxidant property have been tested on I/R models. The purpose of our study is to examine the effect of apokinin, which is a NADPH oxidase (NOX) inhibitor, on reperfusion injury of rat skeletal muscle model. We used 32 male Wistar-Albino rats weighing from 200 to 350 grams in our study. Rats were divided to 4 subgroups as I/R+DMSO (dimethylsulphoxide), I/R+DMSO+Apokinin (experimental group), I/R+Serum physiologic (SF) and control(sham). After rat lower extremity I/R injury models, 120 minutes of ischemia followed by 120 minutes of reperfusion were applied to rats. 30 minutes to prior to reperfusion, 0,015ml DMSO and 20 mg/kg apokinin resolved in 0.285 ml SF were applied to the test group, 0,015 ml DMSO and 0,285 ml SF solution were applied to the DMSO group and 0,3 ml SF was applied to the ischemia reperfusion groupintraperitoneally. Only incision and femoral artery isolation were applied to the sham group. At the end of the study, plasma levels of TNF-α ve IL-1β and muscle levels of malonaldehide(MDA), glutathione (GSH), myeloperoxidase (MPO) were evaluated. Data analysis was made by Analysis of variance (ANOVA) and further analysis was made by Tukey's test. Cases with P level lower than 0,05 were accepted meaningful. Serum TNF-α and IL-1β levels in the SF applied I/R group were observed meaningfully higher than the sham-control group. The increase in the I/R group treated with DMSO and DMSO+Apokinin was decreased meaningfully and XIII observed closer to the control group. Glutathione levels in the gastrocnemius muscle was observed lower than the SF applied I/R group. This decrease was observed to be meaningfully prevented in the groups treated with DMSO and DMSO+Apokinin. MDA levels in the gastrocnemius muscle were observed to be increased in the SF applied I/R group compared to the sham-control group. DMSO and DMSO+Apokinin treatment prevented this meaningful increase in the MDA levels. I/R model increased the neutrophil infiltration and MPO level in the gastrocnemius muscle meaningfully compared to the sham-control group, where as MPO activity was meaningfully decreased in the DMSO and DMSO+Apokinin treated groups. In our study, the effects of Apokinin and DMSO on the skeletal muscle I/R injury were evaluated for the first time. Apokinin and DMSO were observed to prevent I/R modulated skeletal muscle injury and decrease the inflammation parameters in the skeletal muscle meaningful.