Hükümlülerin cezaevi sürecinde toplumsal uyumunu etkileyen faktörler: Azerbaycan-Bakü örneği
Factors affecting the social adaptation of convicts during prison period: Azerbaijan-Baku example
  1. Tez No: 963878
  2. Yazar: AYGUN ALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Suç olgusu, tüm zamanlar için toplumun önemli meselelerinden biri olmuştur. İnsan, sosyal bir varlık olarak toplum içinde diğer bireylerle etkileşimler kurarak varlığını devam ettirmektedir. İnsan ve toplum varlıklarını sürdürebilmek, mevcut düzenin istikrarını koruyabilmek için toplumsal işbirliğine ihtiyaç duymaktadır. Kişinin topluma ve toplumsal, manevi-ahlaki değerlere, normlara uyum sağlaması gerekmektedir. Bireylerin, toplumsal düzene uyum sağlayamadığı durumlarda suç olayları meydana gelebilmektedir. Suç olgusu, doğal olarak bir ceza gerektirmektedir. Ancak günümüz ceza anlayışı, bireyleri yalnızca cezalandırmakla kalmamaktadır. Bunun yanı sıra, bireylerin ıslah edilmesi ve topluma yeniden kazandırılması gibi hususlar daha fazla önem arz etmektedir. Bu çalışma, ceza infaz kurumlarındaki bireylerin uyum süreçleri, ıslah çalışmaları ve topluma yeniden entegrasyonları üzerinde etkili olduğu düşünülen uygulamaları, eğitim faaliyetlerini, mesleki eğitim fırsatlarını, çalışma imkanlarını ve manevi ahlaki konularda düzenlenen seminerler ile konferansları mahkumların duygu ve düşünceleri açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, aile ve eğitim kurumlarının, inancın temelini oluşturan manevi ahlaki değerlerin suçun önlenmesine olan etkileri, katkıları incelenmiştir. Araştırma nitel yönteme dayanarak yapılmış ve bu bağlamda görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında, Azerbaycan Adalet Bakanlığı'ndan alınan izin doğrultusunda ceza infaz kurumunda bulunan 31 kadın mahkum ile mülakat yapılmıştır. Bunun yanı sıra, veri oluşturabilecek diğer kaynaklardan da yararlanılmıştır. Hem Türkiye'de hem Azerbaycan'da hem de çeşitli ülkelerde cezaevinde bulunan veya cezası sona ermiş bireylerle gerçekleştirilmiş ve televizyon programları, youtube kanalları aracılığı ile yayınlanmış olan röportajlar da kaynak olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of crime has always been one of the important issues of society. As a social being, humans continue their existence by interacting with other individuals in society. Humans and societies need social cooperation in order to continue their existence and to maintain the stability of the current order. A person needs to adapt to society and social, moral-moral values and norms. In cases where individuals cannot adapt to the social order, crimes can occur. The phenomenon of crime naturally requires a punishment. However, today's understanding of punishment does not only punish individuals. In addition, issues such as the rehabilitation of individuals and their reintegration into society are more important. This study aims to evaluate the practices, educational activities, vocational training opportunities, work opportunities and seminars and conferences on moral and spiritual issues that are thought to be effective on the adaptation processes, rehabilitation activities and social reintegration of individuals in penal institutions in terms of the feelings and thoughts of the prisoners. In addition, the effects and contributions of family and educational institutions and the spiritual moral values that form the basis of faith on the prevention of crime were examined. The research was conducted based on the qualitative method and interviews were conducted in this context. Within the scope of this study, 31 female prisoners in prison were interviewed with the permission received from the Azerbaijani Ministry of Justice. In addition, other sources that could generate data were used. Interviews conducted with individuals in prison or whose sentences had ended in Turkey, Azerbaijan and various countries and broadcasted through television programs and YouTube channels were also used as sources.