Farklı sıra aralığı ve tohum miktarı uygulamalarının iki yonca (medicago sativa L.) çeşidinde (Bilensoy ve Ladak) ot ve tohum verimine etkileri
Effects of row spacing and seeding rate on hay and seed yields of two alfalfa (medicago sativa L.) varieties (Bilensoy and Ladak)
- Tez No: 96430
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Erzurum şartlarında iki yonca (Medicago sativa L.) çeşidi (Ladak ve Bilensoy)'ne uygulanan 5 farklı sıra aralığı (15, 30, 45, 60 ve 75 cm) ve 5 tohum miktarı (0.5, 1.0, 1.5, 2.0 ve 2.5 kg/da) işlemlerinin kuru ot verimi, tohum verimi, ot kalitesi ve verim unsurlarına etkileri incelenmiştir. Deneme sulu şartlarda Şansa Bağlı Tam Bloklar deneme deseninde faktöriyel düzenlemeye göre 4 tekerrürlü olarak 1994- 1996 yıllarında yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarını aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür. Kuru ot verimi, ham protein oram (HPO), bin tane ağırlığı, salkımda çiçek sayısı bakımından çeşitler arasında fark bulunmamıştır. Çeşitlerin ham protein verimi (HPV), birim alanda sap sayısı, tohum verimi, sap uzunluğu, sap verimi ve salkımda meyve sayısı arasındaki farklılık çok önemli olarak saptanmıştır. Farklı tohum miktarları kuru ot verimi, HPO, HPV, bitki boyu, bin tane ağırlığı, tohum denemesindeki sap sayısı, salkımda çiçek sayısı ve salkımda meyve sayışım etkilememiştir. Tohum miktarları tohum verimi ve sap verimini çok önemli derecede etkilemiştir. Farklı sıra aralığı uygulamalarının ot verimi denemesindeki bitki boyu, 1000-tane ağırlığı ve salkımda çiçek sayısına etkileri önemsiz olmuştur. Dar sıra ile yapılan ekimlerden çok önemli derecede daha fazla ot verimi alınmıştır. Yine dar sıra ile yapılan ekimlerde tartılı ortalama HPO, HPV, birim alanda sap sayısı çok önemli derecede daha fazla olmuştur. Buna karşılık sıra aralığının artması ile birlikte tohum verimi çok önemli derecede artmıştır. Tohum denemesindeki bitki boyu ve sap verimi de farklı sıra aralıklarından çok önemli derecede etkilenmiştir. Tohum verimi ile salkımda çiçek sayısı, birim alanda sap sayısı, sap uzunluğu, meyvede tohum sayısı ve sap verimi arasındaki korelasyon önemli bulunmuştur. Kuru ot verimi ile bitki boyu, birim alanda sap sayısı ve ham protein verimi arasında önemli korelasyonlar saptanmıştır. Aym zamanda ham protein oram ile ham protein verimi arasında da önemli korelasyonlar tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre; yoncada kuru ot üretimi için bitkiler 15 cm sıra aralığı ve 0.5 kg/da tohum miktarı kullanılarak ekilmelidir. Tohum üretiminde ise yoncalık 75 cm sıra aralığı ve 0.5 kg/da tohum kullanılarak tesis edilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of five row spacings (15, 30, 45, 60 and 75 cm) and 5 seeding rates (0.5, 1.0, 1.5, 2.0 and 2.5 kg/da) combinations on hay yield, seed yield, hay quality, and hay and seed yield components of two alfalfa varieties (Ladak and Bilensoy) were studied. The study were carried out in irrigated conditions of Erzurum ecological condition in Factorial Randomised Complete Blocks design with four replications. The results obtained from this study can be summarised as follows. Alfalfa varieties were not different from each other in terms of hay yield, crude protein content, 1000-seed weight and number of flowers per panicle. On the other hand crude protein yield, stem length, stem density, seed yield, stem yield and number of pods per panicle were statistically different between two varieties. Seeding rates significantly affected seed yield and stem yield. On the other hand hay yield, and seed and hay yield components were not significantly affected from seeding rates. Row spacings did not affect stem length in seed plots, 1000-seed weight and number of flowers per panicle. Hay yields were significantly higher in narrower (15 to 30 cm) row spacings than wider row spacings. In addition, weighted average crude protein content, crude protein yield, and stem density were significantly higher in narrower row spacings. On the other hand, seed yield increased significantly with increasing row spacings. Stem length in seed plots and stem yield were also significantly affected from different row spacings. Significant correlations were found between seed yield and number of flowers per panicle, stem density, stem length, seeds per pod and stem yield. There were significant correlations between hay yield and stem density, stem length and crude protein yield; between crude protein content and crude protein yield. According to results of this study, for optimum hay yield, alfalfa should be established with 0.5 kg/da seeding rate and 15 cm row spacings.. On the other hand, alfalfa should be planted with same seeding rate but 75 cm row spacings for optimum alfalfa seed production in Erzurum ecological conditions.