Türk toplumundaki ortodontik tedavi ihtiyacı olan bireylerde maloklüzyonların, dento-iskeletsel yapılarının sagittal, vertikal ve transversal yön özellikleri bakımından dağılımının değerlendirilmesi
Evaluation of the distribution of malocclusions in individuals in need of orthodontic treatment in Turkish society with regards to sagittal, vertical and transversal directional features of their dento-skeletal structures
  1. Tez No: 966078
  2. Yazar: NAZLI TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA RÜBENDİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Retrospektif olarak yürütülen bu çalışmanın amacı, toplumumuzda sagittal, vertikal ve transversal yön bakımından ortaya çıkan maloklüzyon tiplerini, bunlara ait norm değerleri ile birlikte her üç yön arasındaki ilişkinin iskelet ve dental yapı birlikteliği ile değerlendirilmektir. Dental ve iskeletsel olarak maloklüzyon dağılımının yanı sıra birbirleri arasında da karşılaştırma yapılmıştır. Bu amaçla, tedavi talebiyle ortodonti kliniğine başvurmuş bireyler arasından seçilen toplam 2710 bireye ait dental ve iskeletsel ölçümler üzerinde çalışılmıştır. Her bir iskeletsel maloklüzyon grubundaki bireylerin, tedavi öncesi lateral sefalometrik film ölçümleri Dolphin 11.8 programı üzerinden hesaplanmıştır. Radyografik ve fotografik kayıtları tam olan bireyler çalışma kriterlerine göre araştırmaya dahil edilmiştir. Bu bireylerin tedavi görmemiş olması ve malformasyon görülmemesine dikkat edilmiştir. Elde edilen verilerdeki ölçüm hatalarını belirlemek için, sefalometrik radyografilerde yapılan ilk ölçümlerin bitimini takiben 30 gün sonra tekrarlanmış ve grup içi korelasyon katsayısı kullanılarak tekrarlama katsayısı“R”hesaplanmıştır. Her bir iskeletsel grup için ölçümlere ait benzerlik veya farklılıkları belirlemek için ANOVA testi kullanılırken, ölçümler arası farklılıkların kaynağını belirlemek için LDS çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Dental ve iskeletsel ölçümlerin dağılımı belirlemek için ise benzerlik veya farklılıklara dair analiz Ki-kare testi ile anlamlılık ise Bonferroni düzeltmesi ile yapılmıştır. İskeletsel maloklüzyonlarda yapılan sefalometrik filmlere ait ölçümlerin tümünde anlamlılık olduğu ortaya konulmuştur. Bu anlamlılığın iskeletsel maloklüzyonlarda toplumumuz norm değerlerini ortaya koyduğu söylenebilir. Dental maloklüzyonlarda yaş ve cinsiyet dağılımı bakımından çalışma grubunun homojen olduğu oraya konulmuştur. Gelişim dönemlerine göre pubertal ve postpubertal dönemde anlamlılık olduğu, bireylerin yoğun olarak postpubertal dönemde tedaviye başvuru yaptığı tespit edilmiştir. Dental maloklüzyonlarda overjet, overbite ve transversal yönde değerlendirilmiş, her grupta anlamlılık olduğu anlaşılmıştır. İskeletsel maloklüzyonlar ile dental maloklüzyon grupları arasında anlamlılık incelenmiş, her bir maloklüzyonun kendi maloklüzyonu içerisinde yoğun olarak bulunduğu tespit edilse de, maloklüzyonların tamamıyla kendi dental maloklüzyonunu yansıtmadığı anlaşılmaktadır. İskeletsel maloklüzyonlarda rotasyon modelleri dağılımda toplumumuzda normodiverjan rotasyon modelinin yoğunlukta olduğu, sonrasında ise Sınıf II bireylerde hiperdiverjan, Sınıf III bireylerde ise hipodiverjan rotasyon modelinin yoğunlukta olduğu görülmüştür. Bununla beraber ölçümler değerlendirildiğinde rotasyon modelleri ile vertikal dental dağılımın ters ilişkili olduğu, bununda kompanzasyon mekanizmasının çalışmasına bağlı olarak ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır. Dental gruplar içerisinde ayrı ayrı iskeletsel maloklüzyonlar ile rotasyon modellerinde transversal yön değerlendirildiğinde, rotasyon modeli hipodiverjandan hiperdiverjana gidildikçe çapraz kapanış durumunun arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study is to evaluate the malocclusion types that occur in our society in terms of sagittal, vertical and transverse directions, together with the norm values of these, and the relationship between all three directions with the skeletal and dental structure. In addition to the dental and skeletal malocclusion distribution, comparisons were also made between each other. For this purpose, dental and skeletal measurements of a total of 2710 individuals selected from individuals who applied to the orthodontic clinic with a request for treatment were studied. Pre-treatment lateral cephalometric film measurements of individuals in each skeletal malocclusion group were calculated using the Dolphin 11.8 program. Individuals with complete radiographic and photographic records were included in the study according to the study criteria. Care was taken to ensure that these individuals had not received treatment and had no malformations. In order to determine the measurement errors in the obtained data, the initial measurements on cephalometric radiographs were repeated 30 days after completion and the repetition coefficient“R”was calculated using the intragroup correlation coefficient. ANOVA test was used to determine the similarities or differences of the measurements for each skeletal group, while LDS multiple comparison test was applied to determine the source of differences between measurements. In order to determine the distribution of dental and skeletal measurements, the analysis of similarities or differences was done with Chi-square test and significance was done with Bonferroni correction. It was revealed that there was significance in all measurements of cephalometric films made in skeletal malocclusions. It can be said that this significance reveals the norm values of our society in skeletal malocclusions. It was stated that the study group was homogeneous in terms of age and gender distribution in dental malocclusions. It was determined that there was significance in the pubertal and postpubertal periods according to the developmental periods and that individuals applied for treatment intensively in the postpubertal period. Dental malocclusions were evaluated in overjet, overbite and transversal directions, and it was understood that there was significance in each group. The significance between skeletal malocclusions and dental malocclusion groups was examined, and although it was determined that each malocclusion was densely located within its own malocclusion, it was understood that the malocclusions did not completely reflect their own dental malocclusion. In the distribution of rotation models in skeletal malocclusions, it was observed that the normodivergent rotation model was dense in our society, then hyperdivergent in Class II individuals, and hypodivergent rotation model was dense in Class III individuals. However, when the measurements were evaluated, it was concluded that the rotation models and vertical dental distribution were inversely related, and this occurred due to the operation of the compensation mechanism. When the transversal direction was evaluated in the rotation models with skeletal malocclusions within the dental groups separately, it was determined that the crossbite situation increased as the rotation model went from hypodivergent to hyperdivergent.