Tonsillektomi ve adenoidektomi yapılan hastalarda son bir yıl içerisinde geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonlarının sosyal ve ekonomik etkileri: İlaç kullanımı, okul devamsızlığı, sağlık hizmeti ve aile hekimliği başvurularının değerlendirilmesi
Social and economic impact of upper respiratory tract infections in patients undergoing tonsillectomy and adenoidectomy: Evaluation of medication use, school absenteeism, healthcare services, and family medicine visits
- Tez No: 966487
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ENSARİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU UĞRAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışma, tonsillektomi ve/veya adenoidektomi uygulanmış çocuk hastalarda cerrahiden önceki ve sonraki dönemlerde üst solunum yolu enfeksiyonlarının (ÜSYE) sıklığını ve bu enfeksiyonların sosyal ve ekonomik etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, cerrahi uygulamanın obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) gibi ilişkili klinik durumlara etkisi de göz önünde bulundurulmuştur. Yöntem: Retrospektif olarak planlanan bu araştırma, 3–12 yaş aralığında tonsillektomi, adenoidektomi veya adenotonsillektomi geçirmiş çocukları kapsamaktadır. Katılımcıların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3., 6. ve 12. aylardaki ÜSYE sıklığı, ilaç kullanımı, sağlık hizmeti başvuruları ve okul devamsızlığı verileri anket yöntemiyle toplanmış, sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the frequency of upper respiratory tract infections (URTIs) and their social and economic impacts in pediatric patients who underwent tonsillectomy and/or adenoidectomy. In addition, the study considers the effects of surgery on related clinical conditions such as obstructive sleep apnea syndrome (OSAS). Methods: This retrospective study included children aged 3 to 12 years who had undergone tonsillectomy, adenoidectomy, or adenotonsillectomy. Data regarding the frequency of URTIs, medication use, healthcare visits, and school absenteeism before and at 3, 6, and 12 months after surgery were collected via questionnaires and analyzed statistically.