Greenfluencerların yeşil tüketim üzerindeki rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of greenfluencers on green consumption
  1. Tez No: 966817
  2. Yazar: İREM İLBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma çevre dostu içerik üreten "greenfluencer''ların yeşil tüketim üzerindeki rolünün değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel yöntemlerden, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma kapsamından sosyal medyada aktif greenfluencerlık yapan 2 kişi, greenfluencerları takip eden 8 kişiden oluşan toplam 10 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ulaşılan verilere tematik analiz tekniği kullanılarak; sürdürülebilirliğin uygulanabilirliğinde bireysel imkanlar ve ekonomik gerçeklik, içerik üreticisinin tutarlılığına duyulan hassasiyet, greenfluencerların davranış değişimi üzerindeki dönüştürücü etkisi, greenluencer içeriklerinde ticarileşme algısının güven ilişkisine etkisi, gelecek kuşaklara karşı sorumluluk bilinciyle şekillenen tüketim motivasyonları, bilginin erişilebilirliğinde sadelik ve doğallığın önemi olmak üzere altı ana tema ortaya çıkarılmıştır. Katılımcılar, greenfluencerların çevresel duyarlılığı artırmada ve tüketim pratiklerini değiştirmede etkili olduklarını belirtmişlerdir. Ancak bu etkinin kişisel motivasyon, ekonomik durumlar ve sosyal çevre gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiği saptanmıştır. Araştırmanın sonucunda, greenfluencerların sürdürülebilir tüketim pratiklerine teşvik ettikleri, ancak bu bağlamda tek başlarına yeterli olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Etkinin artırılması için, kamu kurumlarında bilinçlendirme yapılması ve derslere medya okuryazarlığının dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the role of“greenfluencers,”who produce environmentally friendly content, in promoting green consumption. A qualitative research method was employed, using semi-structured interview techniques. In total, in-depth interviews were conducted with 10 participants, including 2 individuals who actively engage in greenfluencing on social media and 8 individuals who follow greenfluencers. The data were analyzed using thematic analysis, which revealed six key themes: the applicability of sustainability in the context of individual means and economic realities; the sensitivity shown toward the consistency of content creators; the transformative impact of greenfluencers on behavioral change; the perceived commercialization of greenfluencer content and its effect on trust; consumption motivations shaped by a sense of responsibility toward future generations; and the importance of simplicity and authenticity in making information accessible. Participants indicated that greenfluencers are effective in increasing environmental awareness and in influencing consumption practices. However, it was also found that this impact varies depending on factors such as personal motivation, economic conditions, and the social environment. The study concluded that while greenfluencers play a significant role in encouraging sustainable consumption practices, they are not sufficient on their own. In order to increase their effectiveness, it is recommended that public institutions engage in awareness-raising efforts and that media literacy be included in educational curricula.