Otonom sürüş için derin öğrenme tabanlı algılama katmanı geliştirilmesi
Development of deep learning based perception module for autonomous driving
  1. Tez No: 967698
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER BALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL HANİLÇİ, PROF. DR. NURETTİN ACIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Otonom araçlar, günümüzde güvenli, konforlu ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri sunma potansiyeli sayesinde hızla gelişmekte ve geleceğin mobilite vizyonunu şekillendirmektedir. Otonom araçların temelini oluşturan yazılım ve donanım mimarisi; sensör donanımları, veri işleme altyapısı ve karar verme algoritmalarını içeren bütüncül bir yapıdan oluşmaktadır. Bu mimaride LiDAR, kamera ve RADAR gibi sensörlerin entegrasyonu ve yüksek hesaplama kapasiteli işlemciler, çevresel algılamanın doğruluğunu doğrudan etkilemektedir. Otonom sistemlerde en kritik katmanlardan biri olan algılama katmanı, çevredeki nesneleri doğru ve hızlı şekilde tespit ederek sürüş kararlarının temelini oluşturur. Bu katmanın başarımı; kullanılan sensörlerin çözünürlüğü, kanal sayısı, veri işleme teknikleri ve öğrenme algoritmalarının başarısına bağlı olarak şekillenir. Ancak, derin öğrenme tabanlı 3B nesne tespiti modelleri, eğitim ve test veri kümeleri arasındaki farklılıklardan kaynaklanan alan farkı (domain shift) nedeniyle farklı senaryolarda ciddi performans düşüşleri yaşamaktadır. Bu çalışmada, alan farkı problemini çözmek amacıyla altı farklı modern alan adaptasyonu yöntemi (UDA, Bi3D, CLUE, ST3D, SESS ve Uni3D) sistematik olarak değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Çalışmalarda, açık (public) veri kümeleri olan Waymo ve nuScenes'in yanı sıra, KARSAN prototip otonom minibüsü ile toplanan yüksek çözünürlüklü gerçek dünya veri seti ve farklı LiDAR konfigürasyonlarına sahip özel bir simülasyon veri seti kullanılmıştır. Deneysel sonuçlar, SESS ve Uni3D yöntemlerinin, alan farkına bağlı performans kayıplarını önemli ölçüde azalttığını ve yüksek genel doğruluk elde ettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, LiDAR çözünürlüğü ve kanal sayısının performans üzerindeki etkileri detaylı şekilde analiz edilerek sensör konfigürasyonlarının sistem başarımına katkıları gösterilmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, otonom araçlarda güvenli ve genellenebilir algılama katmanı geliştirilmesine katkı sağlayacak kapsamlı bir alan adaptasyonu kıyaslaması sunmaktadır. Bulguların, hem akademik araştırmalarda hem de endüstriyel uygulamalarda önemli pratik faydalar sunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Autonomous vehicles are rapidly evolving and are shaping the future vision of mobility with their potential to provide safe, comfortable, and sustainable transportation solutions. The fundamental software and hardware architecture of autonomous vehicles consists of an integrated structure including sensor hardware, data processing infrastructure, and decision-making algorithms. In this architecture, the integration of sensors such as LiDAR, cameras, and RADARs, combined with high-performance computing units, directly affects the accuracy of environmental perception. Among these components, the perception layer is one of the most critical, as it accurately and quickly detects objects in the environment, forming the basis of driving decisions. The performance of this layer is shaped by factors such as sensor resolution, the number of channels, data processing techniques, and the effectiveness of learning algorithms. However, deep learning-based 3D object detection models often suffer significant performance degradation in different scenarios due to domain shift between training and testing datasets. In this study, to address the domain shift problem, six modern domain adaptation methods (UDA, Bi3D, CLUE, ST3D, SESS, and Uni3D) were systematically evaluated and compared. In addition to publicly available datasets such as Waymo and nuScenes, a high-resolution real-world dataset collected using the KARSAN prototype autonomous minibus and a custom simulation dataset with various LiDAR configurations were utilized. Experimental results revealed that SESS and Uni3D significantly reduce performance losses caused by domain shift and achieve high overall accuracy. Furthermore, the effects of LiDAR resolution and channel count on detection performance were comprehensively analyzed, highlighting the contributions of sensor configurations to system performance. In conclusion, this thesis presents a comprehensive domain adaptation benchmark that contributes to the development of safe, generalizable autonomous driving perception systems. The findings presented in this study are expected to provide significant benefits for both academic research and industrial applications.