Türk halk kültüründe kurukafa üzerine anlam ve işlev odaklı bir inceleme
An examination of the mecning and function of the skull in Turkish folk culture
  1. Tez No: 967851
  2. Yazar: AKİFE ŞEHVAL ŞAVKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnsanın var oluş sürecinden itibaren ilk ilişkim kurduğu yer kendi bedenidir. İlkel insandan modern insana kadar beden algısı, bedenin varlığı, anlamı, özellikleri, beden üzerine tasavvurlar, beden üzerine yapılan işaretler, dövmeler vb. ilgi çekmiştir. Beden ve ruh ilişkisi, bedenin yokluğundan sonra geriye kalan tek unsur olan iskelet yani kemikler de toplumlar açısından ilgi ve merak uyandırmıştır. Bu ilgi ve merak beden, ruh, iskeletle ilgili inanış, uygulama ve pratikleri de beraberinde getirmiştir. Her toplumun inanış, yaşayış ve düşünüş kalıplarına göre şekillenen bu uygulamaları çalışmamızda kurukafa motifi çerçevesinde değerlendireceğiz. Halk edebiyatı anlatı türleri, geçiş dönemleri ve mevsimsel törenler gibi pek çok alanda yer bulan kuru kafa motifi kutsallık da içermektedir. Bu çalışma da kuru kafa motifi beden, ruh, iskelet kavramları çerçevesinde halk edebiyatı ürünleri ile halk inanış, pratik ve uygulamaları çerçevesinde ele alınacaktır. Çalışmamız yazılı kaynaklarla birlikte sözlü kaynaklardan edinilen bilgiler çerçevesinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The first place that a person establishes a relationship with since the process of existence is his own body. From primitive man to modern man, body perception, the existence of the body, its meaning, characteristics, conceptions of the body, signs made on the body, tattoos, etc. he must have attracted attention. The relationship between body and soul, the skeleton, which is the only element remaining after the absence of the body, has also aroused interest and curiosity in terms of societies. This interest and curiosity has brought with it beliefs, practices and practices related to the body, soul, skeleton. In our study, we will evaluate these practices, which are shaped according to the belief, living and thinking patterns of each society, within the framework of the skull motif. The dry head motif, which finds a place in many areas such as folk literature narrative genres, transition periods and seasonal ceremonies, also includes sanctity. In this study, the dry head motif will be discussed within the framework of the concepts of body, soul, skeleton, folk literature products and folk beliefs, practices and applications. Our study will be evaluated within the framework of the information obtained from oral sources together with written sources.