Premenopozal subklinik hipotiroidili hastaların sT4/TSH oranının kemik mineral dansitometrisi ile ilişkisi
The relationship between the sT4/TSH ratio and bone mineral densitometry in premenopausal patients with subclinical hypothyroidism
- Tez No: 970754
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, subklinik hipotiroidili (SH) premenopozal kadınlarda sT4/TSH oranının kemik mineral dansitometrisi (KMD) ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya, 18 yaş ve üzeri, 65 premenopozal SH tanılı kadın hasta dahil edildi. Hastaların serum TSH, sT4, sT3 düzeyleri ile sT4/TSH oranı serum sT4 düzeyinin TSH düzeyine bölünmesiyle hesaplandı. Lomber (L1–L4) ve femur boyun ve total bölgelerine ait Z skorları DEXA yöntemiyle elde edildi. Her bölge <-2,-2 -- -1,>-1 olacak şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Parametreler arası ilişkiler istatistiksel olarak değerlendirildi Bulgular: sT4/TSH oranı ile L1-4,femur total ve femur boyun Z skorları arasında belirgin bir fark saptanmamıştır. TSH ve sT4 ile KMD Z skorları arasında da belirgin bir fark bulunmamıştır.L1-4 grubunda ALP düzeyi, Z skoru -2'den düşük olan grupta anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Fosfor düzeyi ise Z skoru -1'in üzerinde olan grupta, -2'den düşük olan gruba göre anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır. Ayrıca, sT4/TSH oranının osteoporozu öngörme gücü düşük bulunmuş ve ROC analizinde anlamlı AUC değerleri elde edilememiştir Sonuç: SH ile KMD arasındaki ilişki tam olarak aydınlatılmamış olup bizim çalışmamız ileride yapılacak çalışmalara öncü olacaktır. Ayrıca SH hastalarında kemik sağlığı değerlendirmesinde tiroid fonksiyonları yanında bazı biyokimyasal parametrelerin de dikkate alınması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship between the free T4/TSH (sT4/TSH) ratio and bone mineral densitometry (BMD) in premenopausal women with subclinical hypothyroidism (SH). Materials and Methods: A total of 65 premenopausal women aged 18 and over, diagnosed with SH, were included in the study. Serum levels of TSH, free T4, and free T3 were measured, and the sT4/TSH ratio was calculated by dividing the free T4 level by the TSH level. Z scores for lumbar spine (L1–L4), femoral neck, and femoral total regions were obtained using DEXA. Each site was classified into three groups based on Z score: < -2, between -2 and -1, and > -1. The relationships between parameters were statistically analyzed. Results: No significant differences were observed between the sT4/TSH ratio and the Z scores of L1–L4, femoral total, or femoral neck regions. Likewise, no significant associations were found between TSH or free T4 levels and BMD Z scores. In the L1–L4 group, alkaline phosphatase (ALP) levels were significantly higher in patients with Z scores below -2. Phosphorus levels were significantly higher in patients with Z scores above -1 compared to those with Z scores below -2. Furthermore, the predictive power of the sT4/TSH ratio for osteoporosis was found to be low, and no significant AUC values were obtained in ROC analysis. Conclusion: The relationship between SH and BMD remains unclear; however, this study may serve as a foundation for future research. Additionally, our findings suggest that in SH patients, evaluation of bone health should include not only thyroid function but also specific biochemical parameters.