Elektrikli araç tasarımlarının incelenmesi ve batarya sistemleri
Analysis of electric vehicle designs and battery systems
- Tez No: 971014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ZENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, sürdürülebilir ulaşım teknolojilerinin gelişen yapısını temel alarak elektrikli araç (EV) teknolojileri, güç aktarma sistemleri ve batarya yönetim stratejileri üzerine kapsamlı bir inceleme sunmaktadır. Çalışmada, elektrikli araçların tarihsel gelişim süreci, mevcut mimarileri, alt sistemleri ve kullanılan batarya teknolojileri ayrıntılı olarak değerlendirilmiş; lityum-iyon batarya türleri başta olmak üzere farklı enerji depolama çözümleri, güç elektroniği bileşenleri, motor tipleri ve kontrol stratejileri teknik açıdan analiz edilmiştir. MATLAB/Simulink ortamında gerçekleştirilen simülasyon çalışmaları kapsamında, bir elektrikli araç modeli oluşturulmuş ve aracın tek şarj ile ulaşabileceği menzil, batarya doluluk oranına (SoC) bağlı olarak tahmin edilmiştir. Ayrıca, bataryanın %1'den %100'e kadar şarj süreci modellenerek şarj süresinin performans üzerindeki etkileri incelenmiş; böylece bir elektrikli aracın tam şarj ile ne kadar mesafe kat edebileceği ve farklı şarj koşullarında şarj süresinin nasıl değiştiği sayısal verilerle ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, elektrikli araçların menzil tahminleri ile şarj sürelerinin batarya teknolojisi, enerji yönetim stratejileri ve araç tasarımı açısından kritik öneme sahip olduğunu göstermekte olup, bu çalışma hem mevcut teknolojilerin değerlendirilmesi hem de gelecekteki geliştirme alanlarının belirlenmesi açısından literatüre ve sektöre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive study on electric vehicle (EV) technologies, powertrain systems, and battery management strategies within the framework of sustainable transportation advancements. The research provides an in-depth examination of the historical development, current architectures, subsystems, and battery technologies employed in EVs, while also analyzing various energy storage solutions, particularly lithium-ion battery types, together with power electronics components, motor types, and control strategies from a technical perspective. Simulation studies carried out in the MATLAB/Simulink environment included the development of an EV model, through which the driving range on a single charge was estimated based on the state of charge (SoC). Furthermore, the charging process from 1% to 100% SoC was modeled to evaluate the impact of charging duration on performance, thereby quantitatively determining both the maximum distance achievable with a full charge and the variation of charging time under different charging conditions. The findings highlight that range estimation and charging duration are critical factors in the context of battery technology, energy management strategies, and vehicle design. Accordingly, this study contributes to the assessment of current technologies and the identification of potential areas for future advancements, offering valuable insights to both the academic literature and the industry.