Üretken bilgi beceri birikimi ve ihracat performansı: Bazı Avrasya ülke firmalarından kanıtlar
Productive capabilities and export performance: Evidence from Eurasian firms
  1. Tez No: 971215
  2. Yazar: ALIMBEK ZAKIR UULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, küreselleşme ve dış ticaret politikalarının yaygın olduğu günümüz ekonomilerinde firmaların üretken bilgi beceri birikimlerinin ihracat faaliyetlerindeki rolünü incelemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, üretim ve teknoloji kabiliyetlerin firma düzeyinde ihracat faaliyetleri üzerindeki etkilerini incelemek ve bu süreçlerin ekonomik kalkınma stratejilerinde nasıl bir rol oynadığını ortaya koymaktır. Özellikle, üretim kabiliyetlerinin artırılması ile ihracat başarısı arasındaki ilişkinin, gelişmekte olan ülkeler açısından ne tür fırsatlar ve sınırlılıklar yarattığını analiz etmek hedeflenmektedir. Böylece, firmaların küresel değer zincirlerine katılımını güçlendiren faktörler ile bu süreci engelleyen yapısal unsurların belirlenmesi mümkün olacaktır. Çalışma, 2014–2024 yılları arasında Dünya Bankası İşletme Anketleri (World Bank Enterprise Surveys) verilerini kullanarak, bazı Avrasya ülkelerindeki firmaların üretim ve teknolojik kabiliyetlerin ihracat performansına etkisini analiz etmektedir. Araştırmada öncelikle üretken bilgi beceri birikimi kavramının teorik çerçevesi tartışılmış, ardından bu kabiliyetlerin ihracat performansı üzerindeki rolünü ele alan literatür incelenmiştir. Ampirik bölümde firmaların üretken yetenekleri endeksler aracılığıyla ölçülmüş ve ihracat performansı ile ilişkileri Tobit modeli kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen bulgular, firmaların üretken bilgi beceri birikimlerinin ihracat faaliyetlerinde belirleyici bir unsur olduğunu göstermektedir. Özellikle teknolojik kabiliyetleri yüksek firmaların ihracatta daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Avrasya ülkelerinde sanayi politikalarının üretim ve teknoloji kabiliyetlerini geliştirmeye odaklanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores how firms' productive capabilities influence export activities within the context of globalization and foreign trade policies. Its main goal is to analyze how production and technological capabilities impact export activities at the firm level and to identify the role these processes play in economic development strategies. Specifically, it examines the opportunities and challenges that arise from the relationship between increased production capacity and export success for developing countries. This will help identify factors that boost firms' participation in global value chains and the structural barriers that hinder this process. The study analyzes the effect of firms' production and technological capabilities on export performance in several Eurasian countries using data from the World Bank Enterprise Surveys between 2014 and 2024. The study begins by examining the theoretical foundation of production and technological capabilities, then reviews the literature on how these capabilities enhance export performance. In the empirical section, firms' productive capabilities are evaluated using indices, and their relationship to export performance is analyzed with a Tobit model. The findings show that a company's productive capabilities are a crucial element in their export activities. Specifically, it was found that focusing on the development of production and technological capabilities is essential.