Sağlık haberciliğinde çerçeveleme teorisinin kullanılması: 2024 Erzincan altın madeni kazasının incelenmesi
The use of framing theory in health journalism: 2024 Erzincan gold mine accident
  1. Tez No: 971569
  2. Yazar: BETÜL DURUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TAMER GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Sağlık Haberciliğinde çerçeveleme teorisini kullanarak 13 Şubat 2024 tarihinde Erzincan İliç'te meydana gelen altın madeni kazasında çıkan tüm haberleri incelemeyi ve medya kuruluşlarının kazayı haberleştirirken hangi çerçeveleri kullandıklarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemini, Similarweb verilerine göre Türkiye'de en çok ziyaret edilen ilk üç gazete arasında olan Hürriyet, Sözcü ve Mynet'in 14,15 ve 16 Şubat 2024 tarihlerinde Erzincan İliç kazasına ilişkin yayımladığı haber içerikleri oluşturmaktadır. Her gazetenin ilgili tarihlerde yayımladığı tüm haber metinleri taranarak analiz kapsamına dâhil edilmiştir. Bu kapsamda haberlerin daha ayrıntılı ve kapsamlı bilgi içermesi nedeniyle olaydan sonraki üç gün seçilmiştir. 13 Şubat tarihinde ise olayın gerçekleştiği gün olması ve haber içeriklerinin detaylı olmaması sebebiyle analiz dışında bırakılmıştır. Çalışma yalnızca üç dijital haber platformunu kapsamaktadır. Hürriyet, Sözcü ve Mynet sosyal medya paylaşımları, televizyon haberleri ve diğer haber kaynakları ve görsel unsurlar çalışma dışında bırakılmıştır. Yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi ve çerçeveleme analizi birlikte kullanılmıştır. Çalışmayı desteklemek amacıyla literatür kısmında; sağlık, halk sağlığı, sağlık iletişimi, medyada savunuculuk, sağlık pazarlaması, sağlık haberciliği, gündem belirleme kuramı, çerçeveleme kuramı incelenip açıklanmıştır. Çalışma sonucunda Erzincan İliç'te meydana gelen maden kazası özelinde yapılan analizde, duygusal tonun baskın olduğunu ve çevresel etkilerin merkeze alındığını ortaya koymuştur. Ancak, uzman görüşlerinin sınırlı kullanımı, bilgi temelli habercilikten ziyade duygusal anlatının öne çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine all news reports on the gold mine accident that occurred in Erzincan İliç on February 13, 2024, using the framing theory in health journalism and to analyze the frames used by media outlets in reporting the accident. The sample of the study consists of news items published by Hürriyet, Sözcü and Mynet, which are among the top three most visited newspapers in Turkey according to Similarweb data, about the Erzincan İliç accident on February 14, 15 and 16, 2024. All news articles published by each newspaper on the relevant dates were scanned and included in the analysis. In this context, the three days after the incident were selected because the news items contain more detailed and comprehensive information. February 13 was excluded from the analysis because it was the day of the incident and the news content was not detailed. The study covers only three digital news platforms. Hürriyet, Sözcü and Mynet social media posts, television news and other news sources and visual elements were excluded from the study. As a method, content analysis and framing analysis, which are qualitative research methods, were used together. In the literature section to support the study, health, public health, health communication, media advocacy, health marketing, health journalism, agenda setting theory, and framing theory were examined and explained. The study revealed that in the analysis of the mining accident in Erzincan İliç, the emotional tone was dominant and environmental impacts were at the center. However, the limited use of expert opinions shows that emotional narrative is more prominent than information-based journalism.